Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2016

MMF:Svetový dlh dosiahol rekordných vyše 150 bil. USD, rastie riziko novej krízy

Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval vlády po celom svete, aby čo najskôr začali pracovať na znížení globálneho dlhu, ktorý dosiahol rekordných viac než 150 biliónov USD. Neriešenie tohto problému môže podľa MMF viesť k novej celosvetovej finančnej a ekonomickej kríze. Uviedol to na svojej internetovej stránke britský denník The Guardian.

 MMF varoval, že globálny dlh nielen že dosiahol rekordné rozmery, ale ďalej rastie. Je preto potrebné čo najskôr začať intervenovať s cieľom zmierniť riziko zopakovania dramatických udalostí, ku ktorým začalo dochádzať v dôsledku hypotekárnej krízy v USA pred takmer 10 rokmi.
      

Fond uviedol, že na základe najnovšieho prieskumu, ktorý zahrňoval 113 krajín, dosiahol globálny dlh rekordných 152 biliónov USD (135,58 bilióna eur), čo predstavuje 225 % celosvetového hrubého domáceho produktu (HDP). Z tejto hodnoty až dve tretiny predstavuje súkromný dlh.
      

"Dlh na úrovni 152 biliónov USD je rekord. V niektorých oblastiach je dlh až extrémne vysoký," uviedol Vitor Gaspar, riaditeľ oddelenia MMF pre fiškálne záležitosti. Poukázal aj na nerovnomerné rozdelenie dlhu, ktorý je do veľkej miery koncentrovaný do silných západných ekonomík a čiastočne do veľkých rozvíjajúcich sa ekonomík, akou je napríklad Čína.
      

Podľa MMF je veľkým problémom, ak celková úroveň dlhu vo svete od finančnej krízy a recesie v rokoch 2007 až 2009 vzrástla, napriek tomu, že pod jednu z najväčších svetových kríz od skončenia 2. svetovej vojny sa podpísalo práve nadmerné branie úverov. Dlh bol vysoký aj ku koncu 2. svetovej vojny, ten ale dokázali postupne znižovať desaťročia silného ekonomického rastu.
      

Dôvodom súčasného nepriaznivého vývoja dlhu je podľa Gaspara práve slabý rast ekonomiky. Omnoho rýchlejšie tempo rastu americkej ekonomiky po skončení krízy umožnila podstatne výraznejšie znížiť úroveň tamojšieho súkromného dlhu než napríklad v eurozóne.
      

MMF vyjadril obavy najmä v súvislosti s rýchlym rastom dlhu v Číne. Podľa Gaspara je Čína príliš veľká a súkromný dlh rastie príliš rýchlo, čo sa odráža na vývoji celkového dlhu vo svete.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.