Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2016

USA a ďalších 44 krajín vydali vyhlásenie o exporte a používaní dronov

Spojené štáty a 44 ďalších krajín vydali v noci nadnes spoločné vyhlásenie o zásadách exportu a využívania dronov. S odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničných vecí o tom informovala agentúra DPA.

 Vo vyhlásení sa uvádza, že používanie tzv. bezpilotných lietadiel musí byť v súlade so zákonom o vedení vojny i medzinárodnými právnymi normami pre oblasť ľudských práv. 
      

V dokumente sa tiež píše, že export zbraňami vybavených a útokov schopných dronov sa musí uskutočňovať zodpovedným spôsobom a v súlade s normami o medzinárodnom obchodovaní so zbraňami a odzbrojení. Signatári by mali vedieť, kam svoje drony predávajú.
      

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Mark Toner v noci nadnes na tlačovej konferencii vo Washingtone uviedol, že vyhlásenie je "významným prvým krokom smerom k prijatiu medzinárodných štandardov o používaní" bezpilotných lietadiel.
      

Dodal, že USA sa so svojimi partnermi zídu na budúci rok, aby diskutovali o detailnejších medzinárodných normách. Spresnil súčasne, že aj iné krajiny sú pozvané pridať sa k rokovaniam, a to bez ohľadu na to, či sa stanú aj signatárom vyhlásenia o princípoch exportu a využívania dronov. 
      

Ako informovala agentúra DPA, Čína, Rusko, India a Pakistan mali voči textu vyhlásenia námietky a nepodpísali ho. Británia a Nemecko - ako jedni z kľúčových spojencov USA - zasa medzi signatármi sú.
      

Časopis Defense News poukázal na to, že v zozname signatárov nie sú práve Rusko, Čína, India a Izrael, ktoré sú označované za súčasných alebo budúcich lídrov exportu ozbrojených dronov. Predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí Brian Nilsson uviedol, že USA daný projekt podrobne prerokovali s Čínou i Izraelom a nastoľovali túto tému aj na rokovaniach s Ruskom.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.