Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2016

Beblavý: Na školstvo dá tretia Ficova vláda menej ako predchádzajúca

Súčasná vláda Roberta Fica dá do školstva menej financií ako tá predchádzajúca. Tvrdí to nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý. Ako dodal, rozpočet školstva na rok 2017, okrem dofinancovania už vykonanej valorizácie miezd učiteľov, neobsahuje žiadne prostriedky navyše.

"Nepamätám si z minulosti jediný prípad, kedy nasledujúca vláda dala počas celého funkčného obdobia do školstva menej, ako tá predchádzajúca," uviedol Beblavý. Nezaradený poslanec upozornil, že výdavky rozpočtovej kapitoly ministerstva školstva a regionálneho školstva v pôsobnosti ministerstva vnútra dosiahli v roku 2015 2,73 mld. eura. V roku 2017 majú dosiahnuť len 2,54 mld. a v roku 2019 2,58 mld. "Teda počas celej tretej Ficovej vlády budú výrazne nižšie, ako na konci tej predchádzajúcej," dodal.
      

Poslanec ďalej pripomenul, že ak by sa odpočítali aj eurofondy, hoci sú to peniaze ako každé iné, situácia by vyzerala rovnako. "Ak teda niekto dnes nahovára verejnosti, že školstvo dostalo 300 miliónovú injekciu, tak jednoducho zavádza. Pravda je taká, že kým bude predsedom vlády Fico, naše vzdelávanie bude chátrať," dodal Beblavý.
      

Rezort školstva bude mať v budúcom roku k dispozícii celkovo sumu približne 1,43 miliardy eur, čo predstavuje oproti roku 2016 nárast približne o 207 miliónov eur (16,9 percenta). Prostriedky zo štátneho rozpočtu činia 1,24 miliardy eur a prostriedky zo štrukturálnych fondov, vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu 191 miliónov eur.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.