Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2016

Europoslanec Kukan: Stretnutie predsedov parlamentov bude mať veľký politický význam

Europoslanec Eduard Kukan sa pre TASR vyjadril na margo neformálneho stretnutia predsedov parlamentov členských štátov EÚ, ktorí pricestujú do Bratislavy už dnes.

"Som rád, že Slovensko je počas nášho predsedníctva EÚ aktívne v organizovaní stretnutí na najvyššej úrovni. Predsedovia parlamentov sú jednými z najdôležitejších ústavných činiteľov, a preto bude mať toto neformálne stretnutie veľký politický význam," povedal Kukan.

"Očakávam, že ich diskusia bude odrážať momentálnu politickú náladu v členských štátoch, mala by sa však tiež zamerať na otázky spolupráce národných parlamentov pri prijímaní európskej legislatívy. Konkrétnym príkladom je využívanie takzvanej "žltej karty", ktorou národné parlamenty môžu blokovať európsku legislatívu tak, ako to bolo nedávno pri smernici EÚ o vysielaní pracovníkov. To je v poriadku. Je však dôležité, aby pri tom nepodkopávali princípy, na ktorých EÚ stojí," vysvetlil Kukan.

Jednou z tém, ktorá by mala byť predmetom diskusie, je i európska jednota. Europoslanec práve v súvislosti s národnými parlamentmi skonštatoval, že európska jednota je často napádaná rôznymi extrémistami a demagógmi, ktorí neraz sedia práve v týchto parlamentoch.

"Musíme preto hovoriť nielen o odstupe medzi EÚ a občanmi, ale aj o demagógii a populizme na úkor EÚ, ktorý zaznieva práve z radov niektorých národných poslancov," informoval Kukan.

Globálnu angažovanosť EÚ, ako ďalšiu z tém stretnutia, hodnotí dobre.

"Jej výsledky za našimi hranicami hovoria samé za seba. EÚ je najväčší donorom v oblasti rozvojovej pomoci, a to v 150 krajinách sveta. Dve politiky EÚ priamo svedčia o našej pozícii vo svete, a síce politika rozširovania a európska susedská politika, ktoré spolu priamo ovplyvňujú dianie v 23 krajinách," uviedol Kukan.

Navyše označil EÚ za jedného z najsilnejších hráčov v medzinárodnom obchode, ktorý zároveň stanovuje štandardy v mnohých globálnych témach.

"Jeden konkrétny príklad našej angažovanosti bolo práve utorkové (4. 10.) hlasovanie v europarlamente. Európska únia práve v utorok ratifikovala Parížsku klimatickú dohodu. Zrýchlené schválenie dohody a takmer jednomyseľná podpora Európskeho parlamentu sú aj ukážkou, že EÚ je v tejto téme jednotná a solidárna. Sú oblasti, v ktorých by sa, samozrejme, dalo spraviť viac, napriek tomu je však EÚ stále vnímaná ako silný globálny hráč," dodal.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.