Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. október 2010

AKTUÁLNE: Rada Európy proti výhrade svedomia

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy bude zajtra diskutovať na tému prístupu ku zdravotnej starostlivosti a “neregulovaného využívania výhrady svedomia”. Mnohé organizácie sa obávajú, že to môže znamenať ďalší úder slobode svedomia zdravotníckych pracovníkov. Parlamentné zhromaždenie bude pretriasať...

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy bude zajtra diskutovať na tému prístupu ku zdravotnej starostlivosti a “neregulovaného využívania výhrady svedomia”. Mnohé organizácie sa obávajú, že to môže znamenať ďalší úder slobode svedomia zdravotníckych pracovníkov.

Parlamentné zhromaždenie bude pretriasať návrh rezolúcie Prístup žien k zákonnej zdravotnej starostlivosti: problém neregulovaného využívania výhrady svedomia (.pdf). Text rezolúcie pripravila britská poslankyňa Christine McCafferty zo skupiny socialistov. Podľa LifeSiteNews.com patrí McCafferty k dlhodobným obhajcom potratom a je lídrom potratovej loby v britskom parlamente.

Obavy zo svedomia

Európske centrum pre právo a spravodlivosť varuje, že “niektoré odporúčania rezolúcie sú priamymi a vážnymi porušeniami slobody svedomia zdravotníckych pracovníkov, ktoré garantuje európske a medzinárodné právo”. Odmietnuť potrat, aktívnu eutanáziu, sterilizáciu či umelé oplodnenie by tak mohlo byť zložitejšie.

Toto európske centrum, ktoré je mimovládnou organizáciou so štatútom konzultanta pri OSN, považuje za neprípustné najmä to, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti by musel umožniť potrat aj napriek výhrade svedomia. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti by dokonca museli dokázať, že “výhrada vychádza zo svedomia či náboženského presvedčenia a že odmietnutie sa deje v dobrej viere”. Podľa návrhu Christine McCafferty by dokonca verejné a štátne nemocnice a kliniky stratili možnosť garancie výhrady vo svedomí. Ak by rezolúcia prešla v pôvodnom znení, mal by sa vytvoriť aj register tých ľudí, ktorí si uplatňujú výhradu vo svedomí. Rovnako by mal byť vytvorený efektívny mechanizmus, ako sa sťažovať proti zdravotníkom používajúcim výhradu svedomia.

K téme:
Petícia proti tejto navrhovanej rezolúcii Zdieľať

Európske centrum pre právo a spravodlivosť obhajuje právo na výhradu vo svedomí aj tým, že je garantované európskym a medzinárodným právom, medzinárodnými profesijnými etickými reguláciami a je umožnené v demokratických spoločnostiach. “Právo na výhradu vo svedomí je symbol slobody proti totalitárnym štátom,” píše sa vo vyhlásení centra. Už v roku 2001 Rada Európy odhlasovala (.pdf), že “právo na výhradu vo svedomí je základným aspektom práva na slobodu myslenia, svedomia a náboženstva zakotvených vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a Európskeho dohovoru o ľudských právach.”

Eurokrati všetkých krajín, bojte sa!

Namieste je otázka, či sa treba takejto rezolúcie báť. Aká bude jej vykonávacia sila? Riaditeľ spomínaného štrasburgského Európskeho centra pre právo a spravodlivosť Gregor Puppinck pre Postoy.sk uviedol, že je to “jemné právo”. “Rezolúcia ako časť toho textu vytvára nové medzinárodné pravidlá, ktoré majú priamy dopad najmä na Európsky súd pre ľudské práva a iné národné či medzinárodné inštitúcie,” povedal Puppinck. “Ak sa prijme, bude sa používať na podporu iných podobných iniciatív vnútri národných a medzinárodných orgánov. Je to začiatok procesu, ktorý sa snažíme zastaviť. Odporúčacia časť tohto textu nabáda Výbor ministrov Rady Európy konať a postupovať podľa pokynov rezolúcie.”

Inzercia

Poslanec Európskeho parlamentu Miroslav Mikolášik vo svojom vyhlásení pripomenul, že sloboda jednotlivca končí tam, kde začína sloboda druhého. “Táto správa Rady Európy však chce svojim členským krajinám vnútiť, aby právo na potrat a eutanáziu povýšili nad všetky ľudské a občianske práva,” vyhlásil Mikolášik. “Pritom nikto by si nedovolil žiadať 'vytvorenie registra ľudí', ktorí žiadajú uplatnenie práva na nediskriminácii napríklad kvôli sexuálnej orientácii.”

Výkonný riaditeľ Fóra života Marek Michalčík spája iniciatívu proti výhrade vo svedomí s otázkou náboženskej slobody. “V súčasnosti sú náboženské prejavy vytláčané za múry kostolov. A jedným z prejavov takejto násilnej laicizácie spoločnosti je aj snaha nerešpektovať náboženské presvedčenie pri výkone povolania lekára. To sa môže pokojne v budúcnosti týkať aj problematiky nedobrovoľnej eutanázie,” konštatoval Michalčík pre náš portál. “Aj komunistický režim vyhlasoval a aj legislatívne deklaroval, že rešpektuje náboženskú slobodu, no prax bola úplne iná.”

Ako uviedol Michalčík na svojom blogu: “Zdá sa, že eurokrati sa boja svedomia. Odkazujem im: bojte sa. Svedomie a z neho vyplývajúca túžba po slobode a pravde je sila, ktorá sa nedá úplne vykynožiť. Vždy opäť a opäť klíči v srdciach ďalších ľudí.”

Matúš Demko

Ilustračné foto: Flickr.com

Odporúčame

PROFIL: Muž s receptom na zlo

PROFIL: Muž s receptom na zlo

Tento týždeň sme si pripomenuli 6. výročie smrti Antona Neuwirtha. Životné osudy tohto lekára, veľvyslanca a väzňa viery približuje Matúš Demko. Zvykne sa hovoriť, že papier znesie všetko. Pri čítaní životopisu Antona Neuwirtha sa však žiada povedať, že ak čosi znesie naozaj všetko, je to ľudský osu...

VNÚTRO: Slovenský  terorista mal na muške kostoly

VNÚTRO: Slovenský terorista mal na muške kostoly

Polícia obvinila muža z trestného činu terorizmu. Ten chcel vlastnoručne vyrobené výbušniny nastražiť do kostolov. O prípade dnes informovalo Prezídium Policajného zboru SR. Slovenská polícia dnes po prvýkrát obvinila svojho občana z trestného činu terorizmu. Ide o vyštudovaného farmaceuta Stanislav...