Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. október 2016

Slovensko poskytne Afganistanu rozvojovú pomoc za pol milióna eur

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák dnes počas vystúpenia na medzinárodnej donorskej konferencii o Afganistane v Bruseli oznámil, že Slovensko v rámci svojej rozvojovej cezhraničnej pomoci poskytne Afganistanu mimoriadny príspevok vo výške 500.000 eur.

Šéf slovenskej diplomacie pripomenul, že dnešná, hlavná časť dvojdňovej bruselskej konferencie o Afganistane, ktorá združila zástupcov 75 krajín sveta a 25 medzinárodných organizácií, bola venovaná otázkam finančnej pomoci v prospech rozvoja Afganistanu.

"My sme v Afganistane angažovaní už veľa rokov. Aj prostredníctvom našich vojakov. Je to jedna z troch hlavných krajín pre slovenskú rozvojovú pomoc," uviedol Lajčák. Vo svojom vystúpení na konferencii oznámil, že pokiaľ ide o oblasť rozvojovej pomoci, Slovensko popri každoročnom príspevku v objeme 300.000 eur poskytne mimoriadny príspevok vo výške 500.000 eur.

Lajčák v tejto súvislosti spresnil, že tieto zdroje pôjdu do oblasti vzdelávania a zdravotníctva, pričom ide o peniaze, ktoré už boli vyčlenené v štátnom rozpočte pre ministerstvo zahraničných vecí na oficiálnu rozvojovú pomoc SR.

"Pokiaľ ide o oblasť bezpečnosti, potvrdil som, že naše sily zostávajú prítomné v Afganistane v rámci misie NATO na podporu a výcvik afganských ozbrojených síl," dodal Lajčák. Spresnil, že počty slovenských vojakov v tejto krajine zostanú nezmenené (vyše 60 príslušníkov) a Slovensko bude i naďalej poskytovať finančné príspevky aj pre afganské ozbrojené sily po obdobie ďalších troch rokov (2018-20) v objeme 500.000 dolárov ročne.

Najvyšší predstavitelia EÚ si dali záväzok prostredníctvom tejto konferencie vyzbierať štyri miliardy eur pre Afganistan, čo je podľa Lajčáka dosiahnuteľné, pretože v Bruseli boli zastúpené všetky hlavné medzinárodné organizácie a finančné inštitúcie.

EÚ je výrazným donorom, ako však pripomenul Lajčák, krajiny EÚ vrátane Slovenska vyvinuli silný apel na vládu národnej jednoty Afganistanu, ktorej zdôraznili, že je nevyhnutné, aby si plnila svoje povinnosti, pokiaľ ide o reformné návrhy a fungovanie štátu. Mnohé z finančných prísľubov z Bruselu sú viazané na podmienky, ktoré afganská vláda musí splniť.

"V žiadnom prípade nejde o sypanie peňazí do bezodnej jamy. Sú to peniaze viazané na konkrétne reformné kroky a konkrétne projekty," zdôraznil minister.

Lajčák v závere pripomenul, že finančná pomoc EÚ pre Afganistan nie je previazaná s nedeľňajšou politickou dohodou o vracaní afganských migrantov z EÚ do ich domovskej krajiny. Túto dohodu vníma ako ústretový krok Kábulu v čase, keď veľká časť súčasných nelegálnych migrantov prichádza do Európy práve z Afganistanu.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.