Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. október 2016

Putin vyzval novú Dumu budovať silné Rusko, ale bez veľmocenských príznakov

Ruská Štátna duma sa dnes v Moskve zišla na svojom ustanovujúcom zasadnutí. Informovala o tom agentúra RIA Novosti. Zasadnutie otvoril vekom najstarší poslanec, 86-ročný Žores Alfiorov, ktorý sa do parlamentu dostal za Komunistickú stranu Ruskej federácie (KPRF).

Následne si poslanci vypočuli prejav ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý Dumu vyzval budovať "silné Rusko, ale bez veľmocenských príznakov". Dodal, že je to najdôležitejšia podmienka pre zachovanie nezávislosti a existencie Ruska.
      

Vyjadril tiež presvedčenie, že všetky rozhodnutia novej Dumy musia byť založené na "občianskej svornosti". Duma sa preto podľa neho musí stať stálou platformou pre široký spoločenský a politický dialóg. Putin vyslovil aj nádej, že poslanci Štátnej dumy budú viesť aktívny dialóg s politickými stranami, ktorým sa vo voľbách 18. septembra nepodarilo preklenúť päťpercentnú bariéru pre vstup do parlamentu.
      

Predvolebnú kampaň označil za čestnú a výsledky volieb sú podľa neho prejavom vôle ruskej spoločnosti. "V nespochybniteľnej legitimite parlamentu vidím záruku sily a autority zákonodarnej moci," zdôraznil Putin.
      

Ruský prezident dúfa, že voľbami zmenené zloženie Štátnej dumy povedie k posilneniu spätnej väzby s voličmi, občianskou spoločnosťou a regiónmi a zvýši aj kvalitu legislatívneho procesu.
      

Putin súčasne poslancov požiadal, aby sústredili svoje úsilie na riešenie najpálčivejších problémov v ekonomike a sociálnej sfére, kde vláda stanovila prioritu jednotlivých projektov. Požiadal zákonodarcov, aby týmto projektom čo najrýchlejšie dali právny rámec a počas prác nad návrhom zákona o federálnom rozpočte zabezpečili ich financovanie v plnom objeme.
      

Inzercia

V dnešnom programe rokovania je aj vytvorenie jednotlivých výborov, harmonogram práce, voľba predsedu a podpredsedov. 
      

RIA Novosti pripomenula, že ruský prezident Vladimir Putin navrhol do funkcie predsedu Viačeslava Volodina. Túto kandidatúru podporili strany Jednotné Rusko (JR) i Spravodlivé Rusko (SR). Podporiť ju chce tiež Liberálnodemokratická strana Ruska (LDPR). KPRF však deklarovala, že ako alternatívu chce ponúknuť svojho kandidáta - Dmitrija Novikova.
      

Voľby 450 poslancov Štátnej dumy sa konali 18. septembra, a to zmiešaným systémom: prvá polovica sa volila v jednomandátových volebných obvodoch, druhá polovica z kandidátskych listín politických strán. Podľa konečných výsledkov volieb, schválených ústrednou volebnou komisiou, získalo JR 343 mandátov, KPRF 42 kresiel, LDPR bude zastupovať 39 poslancov a SR má v Dume 23 zástupcov. 
      

Na základe výsledkov volieb v jednomandátových volebných obvodoch sa do parlamentu dostal aj jeden zástupca strany Občianska platforma, jeden predstaviteľ strany Vlasť a jeden poslanec, ktorý kandidoval ako nezávislý.

Odporúčame

Ministerstvo školstva bude v budúcom roku hospodáriť s vyšším rozpočtom

Ministerstvo školstva bude v budúcom roku hospodáriť s vyšším rozpočtom

Ministerstvo školstva bude v budúcom roku hospodáriť s väčším balíkom peňazí než v tomto roku. Vyplýva to z návrhu rozpočtu na rok 2017, ktorý dnes schválila vláda. Rezort školstva bude mať k dispozícii celkovo sumu približne 1,43 miliardy eur, čo predstavuje oproti roku 2016 nárast približne o 207 miliónov eur (16,9 percenta). Prostriedky zo štátneho rozpočtu predstavujú 1,24 miliardy eur a prostriedky zo štrukturálnych fondov vrátane spolufinancovania zo štátneho rozpočtu sú v sume 191 miliónov eur.

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.