Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. október 2016

Delegáciu na summite Európskej rady povedie premiér Fico

Slovenskú delegáciu na nadchádzajúcom summite Európskej rady, ktorý sa bude konať 20. a 21. októbra v Bruseli, povedie premiér Robert Fico. Hovoriť sa na ňom bude najmä o migrácii, obchodných vzťahoch EÚ a vonkajších vzťahoch. Účasť slovenskej delegácie dnes schválila vláda.

Diskusia do veľkej miery nadviaže na výsledky septembrového neformálneho stretnutia lídrov 27 členských štátov v Bratislave, a to najmä v oblasti migrácie a obchodnej politiky EÚ. Vzhľadom na vývoj pozícií členských štátov sa dá podľa rezortu diplomacie v otázke migrácie očakávať dôraz najmä na dôslednú implementáciu dohodnutých opatrení a nástrojov, vzťahy s tretími krajinami či ochranu vonkajších hraníc.
      

V súlade s časovým harmonogramom zo záverov bratislavského summitu sa zasadnutie Európskej rady bude venovať aj téme obchodnej politiky EÚ. "Pri tejto téme členské štáty majú od zasadnutia veľké očakávania, ktoré prezentovali ich predstavitelia už na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (20. 9.), a to nie len vo vzťahu k aktuálnemu stavu rokovaní o obchodných dohodách, ale aj z hľadiska všeobecného smerovania obchodnej politiky EÚ," píše ministerstvo zahraničných vecí.
      

Pri téme vonkajších vzťahov EÚ majú byť kľúčovou otázkou vzťahy s Ruskou federáciou. "V tomto kontexte je možné očakávať, že časť členských štátov bude chcieť októbrové zasadnutie Európskej rady využiť na vyslanie pozitívneho signálu smerom k Rusku a apelovať na potrebu spoločného dialógu a rozvoj pozitívnej agendy, zatiaľ čo druhá skupina pristupuje k problematike, najmä z hľadiska potreby tlaku EÚ na Rusko v implementácii Minských dohôd," avizoval rezort diplomacie.

Inzercia

Odporúčame

Štátny rozpočet na budúci rok počíta s deficitom 2 miliardy eur

Štátny rozpočet na budúci rok počíta s deficitom 2 miliardy eur

Hotovostný schodok štátneho rozpočtu by mal v budúcom roku dosiahnuť 2,017 miliardy eur. Vyplýva to z návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2017, ktorý na dnešné rokovanie vlády predložilo ministerstvo financií. Kabinet návrh s pripomienkou schválil. Celkové príjmy štátu očakáva rezort financií na úrovni 15,415 miliardy eur, výdavky by mali dosiahnuť 17,432 miliardy eur.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.