Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. október 2016

Izraelská pošta doručila k Múru nárekov priania adresované Bohu

Izraelská pošta doručila pred tzv. vysokými sviatkami k Múru nárekov v Jeruzaleme desiatky listov adresovaných Bohu.

Do štrbín medzi jednotlivými kameňmi múru židia tradične vsúvajú svoje rukou písané želania. Informoval o tom denník The Times of Israel.

Listy prišli prakticky z celého sveta - vrátane Ruska, Číny, Francúzska, Nigérie či USA. Väčšina z nich nemala spiatočnú adresu a boli adresované "Bohu, Ježišovi, alebo Nášmu Pánu na nebesiach".

Západný múr, známy aj ako Múr nárekov, je pozostatkom západnej časti vonkajšej hradby, ktorá ku konci obdobia druhého jeruzalemského chrámu obklopovala Chrámovú horu. Dnes je to najposvätnejšie miesto židov a zároveň miestom smútku nad zničením chrámu. Patrí aj k najnavštevovanejším miestam na území Jeruzalema.

V utorok po západe slnka židia ukončili slávenie sviatku Roš ha-šana, ktorým si pripomínajú príchod nového roka podľa židovského kalendára. Spravodajský server Ynetnews napísal, že mnohí Izraelčania voľné dni využili na pobyt na pláži a púšťanie šarkanov, či na výlety do národných parkov.

Sviatok Roš ha-šana je prvý z tzv. vysokých sviatkov a prvý deň z desiatich dní pokánia predchádzajúcich Dňu zmierenia (Jom kipur), čo sú najdôležitejšie dni v židovskom roku. Obdobie medzi Roš ha-šana a Jom kipur je pre židov obdobím vnútornej meditácie a duchovnej aktivizácie.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva