Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. október 2016

Českí exportéri majú v Rusku problémy, objem poistených obchodov prudko klesol

Export Českej republiky do Ruska výrazne klesol, len počas minulého roka predstavoval pokles 40 %. A to sa prejavuje aj na množstve a veľkosti obchodov, ktoré do tejto krajiny poistila štátna exportná poisťovňa EGAP.

Informoval o tom server iHNED.cz.

V roku 2015 šéf EGAP Jan Procházka na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu oznamoval poistené prípady približne za 5 miliárd Kč (185,04 milióna eur). V tomto roku to bolo už len za 2,7 miliardy Kč.

Práve poisťovňa EGAP mala pred dvomi rokmi z ruskej ekonomickej krízy najväčšie obavy. Na ruský trh dopadli nielen medzinárodné sankcie, ale najmä dramatický prepad cien plynu a ropy a na to naviazaný pokles kurzu rubľa. Mnohé podniky, pre ktoré české firmy dodávali a ktorým EGAP a Česká exportná banka (ČEB) zaistili financovanie, tak mali problémy so splácaním.

Dnes má EGAP v Rusku stále poistenú približne stovku prípadov za 47 miliárd Kč. Z toho tri veľké sú problémové. Ide o developérsky projekt Megapolis v Kazani, elektráreň Krasavino a sibírsky zdroj plynu Poljarnaja. Len kvôli tomuto projektu si ČEB s EGAP rozdelia stratu okolo 6 miliárd Kč.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva