Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. október 2016

Vláda by dnes mala prerokovať návrh rozpočtu na budúci rok

Na programe má tiež rozpočty viacerých verejných inštitúcií, ako je Sociálna poisťovňa, Exportno-importná banka či Slovenský pozemkový fond.

Vládny kabinet by sa mal na dnešnom rokovaní zaoberať predovšetkým zákonom roka - návrhom štátneho rozpočtu na rok 2017. Na programe má tiež rozpočty viacerých verejných inštitúcií, ako je Sociálna poisťovňa, Exportno-importná banka či Slovenský pozemkový fond.

Podľa prvého návrhu, ktorý ministerstvo financií zverejnilo ešte v auguste, by mal hotovostný schodok štátneho rozpočtu v budúcom roku dosiahnuť 2,426 miliardy eur. Celkové príjmy rozpočtu očakával vtedy rezort na úrovni 14,399 miliardy eur a výdavky v objeme 16,825 miliardy eur.

Cieľová hodnota deficitu celej verejnej správy na rok 2017 bola v súlade s Programom stability Slovenska na roky 2016 až 2019 stanovená na úrovni 1,29 % HDP. V roku 2018 by mal schodok klesnúť na 0,44 % a v roku 2019 by mal už rozpočet dosiahnuť prebytok vo výške 0,16 % HDP.

Odvtedy o finálnej podobe rozpočtu s rezortom financií rokovali ministerstvá aj ďalšie zainteresované strany. V utorok (4.10.) k nemu zasadla tripartita, sociálni partneri zobrali návrh na vedomie s pripomienkami. Na jeho detailnejšiu analýzu mali totiž podľa vlastných slov málo času.

Zamestnávatelia kritizujú, že napriek obdobiu hospodárskeho rastu sa vláde nepodarilo dostatočne znížiť deficit verejných financií. Odborárom v rozpočte chýba rezerva na krytie nárastu miezd zamestnancov štátnej a verejnej správy. Kolektívne vyjednávanie k valorizácii platov sa ešte neskončilo.

Ministri by mali hovoriť aj o rekonštrukcii slovenského veľvyslanectva v Londýne. Tá by mala trvať tri roky a stáť 6,5 milióna eur. Veľvyslanectvo je podľa rezortu diplomacie v zlom stavebno-technickom stave, a preto si vyžaduje komplexnú rekonštrukciu. Budova má dve podzemné a štyri nadzemné podlažia. Nachádzajú sa v nej kancelárske a reprezentačné priestory, konzulárne oddelenie, dva menšie trojizbové byty a garáž pre 15 vozidiel.

Šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) zase na rokovanie kabinetu predložil návrh riešenia Pracovnej zdravotnej služby. Dôvodov pre zmenu je podľa ministerstva niekoľko. Hovorí napríklad o potrebe analýzy výkonu pracovných zdravotných služieb za posledné roky, snahe zamestnávateľov o obmedzenie výkonu pracovných zdravotných služieb či potrebe zefektívnenia a účelnosti ochrany zdravia pri práci.

Na programe je aj analýza možnosti začlenenia Zemplínu medzi slovenské geoparky. Ako poukázal envirorezort, budovaním geoparku by sa výrazne napomohlo k zlepšeniu sociálno-ekonomickej situácie okresu Trebišov. V minulosti mala táto oblasť nízky potenciál stať sa geoparkom, v súčasnosti má však spracovaný geologicko-náučný mapový podklad s turistickým sprievodcom a funguje v ňom živé podnikateľské podhubie pracujúce na rozvoji cestovného ruchu a projektového manažmentu, pripomenulo ministerstvo.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva