Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. október 2016

Poľská premiérka sa dištancovala od návrhu na sprísnenie zákona o interrupciách

Poľská premiérka Beata Szydlová pripomenula ohľadne návrhu na sprísnenie tamojšieho zákona o interrupciách, že nevychádza z iniciatívy jej kabinetu.

Odmietla tiež ostrú kritiku na adresu protestujúcich žien, ktorú vyslovil minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski. 

Jasne tak dištancovala nielen samu seba, ale aj svoju vládu a najsilnejšiu parlamentnú stranu Právo a spravodlivosť od sporného úsilia uzákoniť v Poľsku úplný zákaz vykonávania umelých prerušení tehotenstva, uviedla agentúra AP.

"Chcem povedať veľmi hlasno a jasne: Vláda Práva a spravodlivosti nepracovala a ani nepracuje na nijakom zákone, ktorý by zmenil terajšie záväzné predpisy," povedala Szydlová na dnešnej tlačovej konferencii. Dodala, že by si želala, aby debatu o tomto návrhu sprevádzali pokojnejšie prejavy emócií, aj keď všetky názory na túto záležitosť musia byť rešpektované.

Podľa AP Szydlová týmto spôsobom znížila šance na úspešnosť predmetného návrhu, ktorý predpokladá ďalšie sprísnenie poľskej legislatívy o interrupciách. Tie sú v Poľsku ilegálne už teraz, aj keď sú prípustné výnimky v prípadoch, keď tehotenstvo ohrozuje život či zdravie ženy, je následkom trestného činu (incestu či znásilnenia) alebo keď je plod poškodený.

Návrh predložený parlamentu na základe občianskej petície schválili koncom septembra poslanci dolnej komory parlamentu v prvom čítaní. V prípade definitívneho schválenia by bolo vykonávanie umelých potratov v Poľsku úplne zakázané a lekárom, ktorí tento zákrok vykonajú, ale aj ženám, ktoré ho podstúpia, by hrozili väzenské tresty.

Hroziace sprísnenie legislatívy v tejto oblasti vyvolalo v Poľsku v uplynulých týždňoch rozsiahle protesty.

Inzercia

Odporúčame