Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. október 2016

Rada Európy upozornila Britániu na nárast prejavov nenávisti po referende o brexite

Rada Európy (RE) upozornila na nárast prejavov nenávisti a rasistického násilia v Spojenom kráľovstve po júnovom referende o brexite.

Výsledok referenda akoby viedol k "zhoršeniu pocitov xenofóbie", uvádza sa v dnes zverejnenej správe Komisie RE proti rasizmu a intolerancii (ECRI).

Správa, ktorá obsahuje 91 strán, skonštatovala vysokú prítomnosť politických diskusií "netolerantnej povahy", ktoré sú zamerané predovšetkým na fenomén imigrácie.

ECRI si všimla najmä netolerantné odkazy protiimigrantsky zameranej a eurofóbnej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP). V správe sa však uvádzajú aj výroky bývalého premiéra Davida Camerona, ktorý na otázku o kríze vo francúzskom prístave Calais v júli 2015 upozornil na "hordy" ľudí, ktorí sa plavia cez Stredozemné more.

Rovnaký zdroj konštatoval, že aj britskí moslimovia sú zo strany niektorých britských politikov vnímaní v zlom svetle.

Vážna je tiež situácia v britskej tlači a na internete, kde sú podľa správy ECRI nenávistné prejavy zamerané predovšetkým na moslimov na vzostupe už od roku 2013. V praxi však došlo aj k "veľkému počtu násilných rasistických incidentov", najmä v roku 2013, o rok neskôr zasa pribudli antisemitské násilné incidenty.

Správa Rady Európy adresuje britskej vláde 23 odporúčaní, najmä však vyzýva všetky politické strany v krajine, aby sa zásadne bránili netolerantným prejavom a diskusiám.

Inzercia

Znamená to, aby strany zaslali svojim predstaviteľom pokyny, ako sa zdržať akýchkoľvek hanlivých poznámok voči iným skupinám ľudí z dôvodu ich rasy, náboženstva, národnosti, jazyka, etnického pôvodu alebo sexuálnej orientácie.

"Nie je náhodou, že rasovo motivované násilie v Spojenom kráľovstve rastie, keď nachádzame znepokojivé príklady neznášanlivosti a nenávisti v médiách, na internete, ale aj zo strany niektorých politikov," konštatoval predseda ECRI Christian Ahlund.

Podľa jeho slov výsledok referenda z 23. júna o odchode Británie z EÚ ešte viac zhoršil xenofóbne nálady v tejto krajine.

Komisia ECRI je zložená z nezávislých odborníkov. Predstavuje orgán Rady Európy na ochranu ľudských práv, ktorý je zodpovedný za monitorovanie prejavov rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, neznášanlivosti a diskriminácie.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.