Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. október 2016

Produkcia ropy v Rusku vzrástla v septembri na nový rekord vyše 11 mil. bpd

Analytici zo švajčiarskej banky UBS predpokladajú, že Rusko bude vo zvyšovaní ťažby pokračovať aj na budúci rok.

Produkcia ropy v Rusku vzrástla minulý mesiac na nový rekord, keď prekonala 11,1 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. S odvolaním sa na údaje ruského ministerstva energetiky o tom informovala agentúra Reuters.

Podľa ministerstva energetiky sa produkcia ropy v Rusku zvýšila v septembri medzimesačne takmer o 4 % na 11,11 milióna barelov denne, čo je nové postsovietske maximum. Na porovnanie, v auguste dosiahla produkcia ropy v Rusku 10,71 milióna barelov denne.

Pod nový rekord sa podpísala najmä najväčšia ruská ropná spoločnosť, štátna firma Rosnefť. Jej produkcia sa zvýšila oproti predchádzajúcemu mesiacu o 2,6 %. Výrazne k zvýšeniu ťažby prispela aj spoločnosť Gazprom Nefť, ropná divízia plynárenského koncernu Gazprom. Tá produkciu zvýšila o 5,2 %.

V tonách dosiahla ťažba ropy v Rusku minulý mesiac 45,483 milióna. V predchádzajúcom mesiaci predstavovala produkcia 45,309 milióna ton.

Analytici zo švajčiarskej banky UBS predpokladajú, že Rusko bude vo zvyšovaní ťažby pokračovať aj na budúci rok. Ako uviedli v nedávnej správe, celková produkcia by sa mala zvýšiť o 2,7 %.

Najvyšší objem ťažby ropy zaznamenalo Rusko v roku 1988, keď ešte ako súčasť Sovietskeho zväzu ťažilo v priemere 11,41 milióna barelov denne. Na celkovej produkcii ropy v Sovietskom zväze sa Rusko podieľalo približne 90 %.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.