Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. október 2016

Ľavicové sily v Poľsku zbierajú podpisy za vypísanie referenda o interrupiách

Ľavicové strany a organizácie v Poľsku získali už 120 000 podpisov pod petíciu za usporiadanie referenda o liberalizácii zákona o interrupciách.

Informovala o tom dnes poľská televízia Polsat.

"Budeme proti tomu (sprísnenému zákonu o interrupciách) bojovať. Našou zbraňou je celoštátne referendum, ktoré chceme usporiadať," vyhlásila dnes na proteste žien vo Varšave predstaviteľka Zväzu demokratickej ľavice (SLD) Anna Maria Žukowská. Dodala, že petíciu musí podpísať pol milióna ľudí.

V Poľsku sa dnes koná celoštátny štrajk žien: zamestnané a študujúce bojkotujú svoju prácu alebo vyučovanie a ženy v domácnosti odmietajú robiť domáce práce. Informovala o tom agentúra AP s tým, že zavreté sú aj niektoré obchodné prevádzky a reštaurácie.

Dnešný "čierny pondelok" je vyjadrením hnevu a nespokojnosti s návrhom zákona, ktorý sprísňuje existujúci zákon o interrupciách, ktorý je aj bez toho jedným z najreštriktívnejších v Európe.

Protestné zhromaždenia a pochody sa uskutočnili vo Varšave, Gdansku i ďalších mestách, spresnila AP. Účastníčky akcií sú oblečené v čiernom na znak smútku nad možnou stratou svojich práv v oblasti reprodukcie i z obavy, že niektorým ženám po sprísnení súčasného zákona môže hroziť smrť. 

Poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski kritizoval protesty žien a spôsob, akým vyjadrujú svoj nesúhlas s novelou zákona. "Očakávame serióznu diskusiu o otázkach života, smrti a narodenia. Nečakáme happeningy, obliekanie sa do kostýmov a vytváranie umelých problémov," dodal.

Inzercia

Momentálne je interrupcia v Poľsku ilegálna s výnimkou troch prípadov: keď tehotenstvo ohrozuje život alebo zdravie ženy, keď je následkom trestného činu - incestu či znásilnenia -, alebo v prípade poškodenia plodu.

Poslanci dolnej komory poľského parlamentu nedávno v prvom čítaní schválili úplný zákaz interrupcií aj zo zdravotných dôvodov či v prípadoch znásilnenia. Novelou zákona sa zhorší dostupnosť interrupcií v prípade ohrozenia života matky. Navyše hrozí kriminalizácia žien po spontánnom potrate, ako aj lekárov, ktorí nedokázali zabrániť usmrteniu alebo poškodeniu plodu.

Parlament začal prerokúvať novelu interrupčného zákona na základe podpisovej akcie odporcov potratov, ktorí zozbierali pod svoju petíciu 450.000 podpisov a ktorých podporila aj katolícka cirkev v Poľsku.

Organizátori dnešnej akcie sa inšpirovali štrajkom na Islande v roku 1975, keď 90 percent žien odmietlo robiť domáce práce a starať sa o deti na protest proti diskriminácii na pracovisku. Ich štrajk bol úspešný: viedol k posilneniu povedomia o postavení žien a nasledujúci rok aj k prijatiu zákona o rovnosti práv mužov a žien.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.