O víťazoch a ceremoniáloch

Mali ste pocit, že počas uplynulých dní sa na vás z televíznych obrazoviek pozerali skutoční antickí hrdinovia? Športovci na XX. Zimných olympijských hrách k nim mali mnohokrát ďaleko.

Samozrejme, olympiáda má aj svojich skutočných víťazov. Boli nimi napríklad Michaela Dorfmeisterová, Benny Raich či Jevgenij Pluščenko, rovnako ako aj švédski hokejisti, ktorí v zápase s nami preukázali aj nemalé znalosti elementárnej matematiky, čo sa im neskôr vyplatilo. Možno teda povedať, že v týchto, ale aj v mnohých iných prípadoch sme boli svedkami strastiplnej cesty korunovanej zaslúženým úspechom.

Svoju prvú medailu si pripísalo aj Slovensko. V disciplíne, ktorá sa nazýva snowboardcross a ktorá mala na olympijských hrách premiéru. V kontexte vyššie spomenutých medailistov však táto naša medaila vyznieva ako výsmech. Michaela Dorfmeisterová sa musela venovať lyžovaniu od útleho detstva, aby raz mohla stáť na najvyššom olympijskom stupni, zatiaľčo náš doskár Radoslav Židek podľa vlastných slov už vyskúšal kadečo iné, napr. aj lukostreľbu... No aj tých pár rokov, čo sa pohybuje vo svete snowboardingu mu stačilo na to, aby sa dostal na špicu. V lyžovaní by to samozrejme nebolo možné.

Suma sumárum, z medaily sa tešiť môžeme, ale snáď by sme sa tešili viac, keby ju získal niekto s lyžami na nohách.

Ach... pravda, ešte sú tu aj ceremoniály. Len ťažko sa pri ich hodnotení ubrániť sentimentu. Sú totiž krásne falošné. Vynikajúco to ešte pri prvých správach o zrušení otváracieho ceremoniálu nastávajúcich MS vo futbale vystihol nemecký zabávač Stefan Raab. Podľa neho, nech sa pred zrakom divákov odohráva čokoľvek, interpretácia bude vždy rovnaká. Ilustroval to na bizarnom príklade, ktorý si však dovolím trocha parafrázovať. Totiž aj ľudia prezlečení za päť obrovitánskych párkov, rútiaci sa do jedného veľkého hot-dogu budú symbolizovať opäť len jednotu piatich kontinentov, ktoré sa vedno ruka v ruke pozerajú v ústrety krajšej budúcnosti... No nádhera. Jedna ekumenická bohoslužba by určite na túto tému povedala viac.

Takže, dúfam že sa tešíte na tú najbližšiu olympiádu. Medaily budeme opäť loviť z vodnoslalomárskeho kanála, zatiaľčo zvyšok sveta sa bude sústrediť na ľahkoatletické disciplíny, ktoré symbolizujú aspoň akú-takú kontinuitu s antikou. A buďme si istí, že Číňania pripravia krásny falošný ceremoniál. V červenom.

Dominik Baco
Autor je študentom gymnázia.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo