Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2016

Maďarské referendum o kvótach nebude platné

Účasť v referende pri 98,56-percentnom spracovaní údajov dosiahla – pri voličoch hlasujúcich priamo v Maďarsku – 43,86 percenta.

Maďarské referendum o kvótach nebude platné

Účasť Maďarov v dnešnom referende o utečeneckých kvótach dosiahne 42 percent, pričom proti prerozdeľovaniu prisťahovalcov sa vyjadrí 95 percent voličov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu Nézöpont, ktorého výsledky zverejnili dnes pol hodiny pred uzatvorením urien.

Za kvóty sa vyjadrilo iba päť percent respondentov. Tento výsledok by znamenal, že proti kvótam by sa vyslovilo 3,2 milióna a za 168 000 maďarských voličov.

Telefonický prieskum na reprezentatívnej vzorke voličov uskutočnil inštitút počas dnešného dňa.

Hovorca maďarskej vlády: Brusel musí zobrať do úvahy výsledky referenda 

Počet Maďarov, ktorí v dnešnom referende odmietli migračné kvóty, je vysoký, takže to musí brať do úvahy aj Brusel. V reakcii na výsledky plebiscitu, ktorý bude zrejme neplatný pre nízku účasť, to vyhlásil hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács, informovala agentúra MTI. 

Výsledok podľa neho zaväzuje aj maďarskú vládu a parlament, pretože výrazná väčšina voličov jednoznačne odmietla relokáciu utečencov. „Vzhľadom na to, že referendum iniciovala vláda, nemôže konať inak, než rozhodnutie považovať za záväzné,“ dodal.

Účasť Maďarov v dnešnom referende o utečeneckých kvótach by mala dosiahnuť 42 percent, pričom proti prerozdeľovaniu prisťahovalcov sa zrejme vyjadrilo až 95 percent zúčastnených voličov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu Nézöpont, ktorého výsledky zverejnili pol hodiny pred uzatvorením urien.

Jobbik chce odstúpenie Orbána

Neplatné referendum neznamená porážku pre vládnucu stranu Fidesz, ale pre celé Maďarsko, reagoval predseda ultrapravicovej opozičnej strany Jobbik Gábor Vona na dnešný plebiscit o utečeneckých kvótach. Šéf Jobbiku súčasne vyzval premiéra Viktora Orbána, aby odstúpil, informovala agentúra MTI. 

Väčšina voličov podľa Vonu svojím prístupom k referendu nevyslala odkaz Bruselu, ale premiérovi Orbánovi. Maďarskí voliči podľa neho dali najavo, že sa viac ako migrácie obávajú prílišnej moci Orbánovej vlády.

Inzercia

Vona vyjadril presvedčenie, že Brusel sa bude zaujímať iba o to, či bolo referendum platné. Podľa predbežných výsledkov však z dôvodu nízkej účasti zrejme nebude. „Brusel to nemilosrdne využije proti Maďarsku,“ zdôraznil Vona s poznámkou, že Orbán musí odstúpiť, pretože v tejto situácii nedokáže na európskom poli obhájiť záujmy Maďarska.

Predseda Jobbiku teraz považuje za nevyhnutné novelizovať ústavu Maďarska tak, aby nebolo možné v Maďarsku aplikovať migračné kvóty.

Referendum sprevádzali protesty

Maďarské referendum o utečeneckých kvótach sprevádzal dnes podvečer protest opozičnej ochranárskej strany Dialóg pre Maďarsko (PM). Rečníci na zhromaždení v Budapešti kritizovali maďarskú vládu za to, že udržiava ľudí v strachu a neštíti sa nijakých prostriedkov na presadenie svojich záujmov.

„Nízka účasť voličov v referende v priebehu dňa naznačila, že vláda premiéra Viktora Orbána stratila dôveru voličov, preto je potrebné už tento mesiac začať pripravovať predčasné voľby,“ povedala v prejave pred niekoľkými stovkami demonštrantov na Kossuthovom námestí spolupredsedníčka PM Tímea Szabóová.

Národná volebná komisia (NVK) pôvodne zhromaždenie označila za protiústavné a zakázala ho so zdôvodnením, že ide o volebné zhromaždenie. Strana sa ale odvolala na to, že polícia jej podujatie povolila.

Plebiscit zrejme nebude platný z dôvodu nízkej účasti voličov. Vo večerných správach maďarské verejnoprávne médiá, ktoré sú pod kontrolou vlády, uviedli, že v Srbsku čakajú utečenci na „dobrú správu“ o neplatnosti plebiscitu a že už zajtra chce „s pomocou Allaha“ prísť do Maďarska zhruba 10 000 arabských migrantov.

Foto – TASR/Lukáš Vallach

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.