Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2016

Sýrska armáda vyzvala povstalcov, aby opustili východné štvrte Aleppa

Sýrska armáda vyzvala dnes povstalcov, aby opustili oblasti na východe mesta Aleppo a ponúkla im "bezpečný" odchod a dodávky pomoci.

"Velenie sýrskej a ruskej armády zaručuje ozbrojencom bezpečný odchod a prístup k potrebnej pomoci," uvádza sa vo vyhlásení armády, ktoré zverejnila štátna agentúra SANA. Odchod povstalcov je podľa nej nevyhnutný, aby tamojšie civilné obyvateľstvo "mohlo žiť normálnym životom".

Prorežimné sily podporované náletmi ruských lietadiel dnes medzitým zaznamenali ďalšie územné zisky na severe Aleppa. Okrem iného opäť dobyli nemocnicu al-Kindí ležiacu na strategickom návrší.

"Tento postup je významný, pretože umožňuje režimu utiahnuť slučku okolo (opozičných) bojovníkov a naruší ich bojové akcie," povedal agentúre DPA Rámí Abdal Rahmán, šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne. Dodal, že ofenzíva provládnych jednotiek spôsobila povstalcom "ťažké" straty, ktoré však bližšie nešpecifikoval.

SOHR potvrdilo, že v Aleppe aj dnes prebiehali prudké boje medzi povstalcami a vládnymi silami po celej dĺžke frontovej línie, ktorá pretína strategicky dôležité mesto na dve časti.

V súvislosti s dianím v Aleppe vyzvala dnes Rada pre spoluprácu arabských štátov v Perzskom zálive (GCC) na prijatie relevantných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN, ktoré by zastavili bombardovanie, porušujúce medzinárodné právo a etiku.

Európska únia dnes prostredníctvom šéfky svojej zahraničnej politiky Federici Mogheriniovej a komisára pre humanitárnu pomoc a krízové riadenie Christosa Stylianidesa oznámila, že spúšťa krízový plán pre Aleppo, do ktorého bude zapojená aj Organizácia Spojených národov. Jeho cieľom je umožniť pôsobenie humanitárnych organizácií a chrániť civilné obyvateľstvo.

Na západe Aleppa je podľa EÚ pripravený konvoj s dodávkami zdravotníckeho materiálu, potravín a vody pre východné štvrte, ktorý môže poskytnúť pomoc až pre 130.000 ľudí. Zároveň by mohli byť evakuovaní chorí a zranení, najmä ženy, deti a staršie osoby.

Inzercia

Odporúčame