Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2016

V Turecku zatkli brata údajného strojcu pokusu o prevrat Fethullaha Gülena

Polícia zatkla dnes v západotureckom meste Izmir brata islamského duchovného Fethullaha Gülena, ktorého Ankara obviňuje zo zosnovania júlového neúspešného pokusu o prevrat.

Informovala o tom agentúra Anadolu s tým, že Kutbettin Gülen bol zadržaný v dome svojho príbuzného a obvinený z členstva v teroristickej organizácii.

Sedemdesiatosemročný Fethullah Gülen, ktorý je zástancom umierneného islamu, žije už 17 rokov v exile v USA.

Ankara tvrdí, že Gülen dával inštrukcie strojcom pokusu o vojenský prevrat z 15. júla a v súčasnosti je v Turecku verejným nepriateľom číslo jeden. Turecké ministerstvo spravodlivosti nedávno požiadalo Spojené štáty o jeho zatknutie, ktoré by malo predchádzať jeho vydaniu na stíhanie do vlasti. 

Samotný Gülen sa od pučistov dištancoval a ostro ich odsúdil. Požaduje pritom vytvorenie medzinárodnej komisie expertov, ktorá by preskúmala okolnosti pokusu o prevrat. Turecká vláda však podľa Gülena jeho návrh ignorovala.

Turecké úrady začali po pokuse o puč hromadne zatýkať Gülenových prívržencov, pričom vo väzení sa doteraz ocitlo viac ako 30-tisíc osôb. Ďalších vyše 50-tisíc ľudí bolo na základe osobitného dekrétu prepustených zo štátnej správy, polície, armády a súdnictva.

Bezpečnostná rada Turecka navrhla tento týždeň predĺženie výnimočného stavu platného od 21. júla do 18. októbra. Očakáva sa, že vláda tento návrh formálne schváli.

Inzercia

Odporúčame

KDH čaká ďalší mimoriadny snem

KDH čaká ďalší mimoriadny snem

Predsedníctvo mimoparlamentného hnutia KDH odporučilo predsedovi hnutia Alojzovi Hlinovi zvolať programový mimoriadny snem v novembri. Stalo sa tak na zasadnutí predsedníctva v Zázrivej.