Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2016

Cestovný ruch na Slovensku zažíva svoj najlepší rok

Cestovný ruch na Slovensku zažíva v tomto roku vôbec najlepší rok od svojej samostatnosti. V prvom polroku 2016 podľa Zväzu cestovného ruchu (ZCR) SR navštívilo Slovensko 2,3 milióna návštevníkov, čo predstavuje medziročný nárast o 18,9 percenta. 

"Tržby za ubytovanie vzrástli o takmer 24 percent v porovnaní s minulým rokom," dodal prezident zväzu Marek Harbuľák. Hlavná časť letnej sezóny, teda mesiace júl a august, pokračovala tiež podľa hotelierov a ďalších podnikateľov v cestovnom ruchu, v rekordných číslach.

Cestovný ruch na Slovensku pritom podľa zväzu potvrdzuje aj svoje významné postavanie a prínos pre ekonomiku krajiny. "Po výraznom prepade v roku 2014 minuli turisti na Slovensku v roku 2015 takmer 5 miliárd eur, čím len na dani z pridanej hodnoty (DPH) štát získal takmer 300 miliónov eur," zdôraznil Harbuľák. Okrem toho je turizmus podľa neho významným zamestnávateľom a tvorcom pracovných príležitosti v regiónoch, kde sa nedarí rozvíjať iné odvetvia.

Tento rok turizmus podľa zväzu prinesie nielen rekordný počet návštevníkov, ale aj rekordné tržby v službách cestovného ruchu. To sa odrazí vo zvýšených príjmoch do štátnej kasy a v príjmoch z dane z ubytovania pre obce a mestá. "Aj preto dúfame, že sa nám podarí aspoň udržať tohtoročný rozpočet na podporu rozvoja cestovného ruchu pre nasledujúci rok," doplnil šéf ZCR SR.

Považuje to za kľúčový faktor, aby počet návštevníkov v nasledujúcich rokoch neklesal, ale ďalej rástol. Pripomenul, že v návrhu štátneho rozpočtu sa plánuje znížiť podpora rozvoja turizmu o 4 milióny eur. "Pritom celková suma na podporu cestovného ruchu v tomto roku vo výške 11,5 milióna eur tvorí 0,06 % v pomere k tomu, čo prinesie cestovný ruch v tržbách," opísal Harbuľák.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.