Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2016

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach ovládli Keňania

Víťazom hlavnej disciplíny na 93. ročníku Medzinárodného maratónu mieru sa stal Keňan David Kiyeng.

Podľa očakávania bol prakticky po celý čas členom elitnej skupiny bežcov, z ktorej napokon ušiel do "trháku" spoločne s krajanom Davidom Kiyengom. Záverečné tri kilometre však už boli v jednoznačnej réžii Kiyenga, ktorý dobehol do cieľa v čase 2:08:57 s 26-sekundovým náskokom pred krajanom Elijahom Kemboiom. Tretiu pozíciu obsadil ďalší Keňan Tadesse Temechachu.

Kiyeng patril k najväčším favoritom MMM, o čom svedčí aj nízke štartové číslo 3. Skúsený Keňan mal najlepší osobný rekord spomedzi všetkých účastníkov 93. ročníku MMM. Organizátori však krotili prehnané očakávania od jeho výkonu, keďže svoj "osobák" 2:06:26 dosiahol už pred siedmimi rokmi v Paríži. Kemboi takisto patril k favoritom podujatia, na ktorom dokázal zvíťazil v roku 2011. Traťový rekord, ktorý drží Keňan Lawrence Kimwetich Kimayio (2:07:01 z roku 2012) opäť odolal.

Víťazom polmaratónu sa stal Slovák Branislav Šarkan. Svoj osobný rekord 1:09:23 síce neprekonal, ale to mu na radosti neubralo. "Už od desiateho kilometra som prestal sledovať čas, pretože som vedel, že útok na osobný rekord už nehrozí. Víťazstvo na takomto veľkom podujatí však poteší s akýmkoľvek časom. Išiel som si svoje tempo od začiatku do konca. Po celý čas som bežal sám a to ja osobne nemám rád. Neprekážalo mi ani teplejšie počasie, skôr som mal problém s tým, že som bežal sám. Štartová listina ma predurčovala k tomu, aby som vyhral. To nemám rád," poznamenal šťastný víťaz polovičnej trate.

Víťazkou ženskej časti polmaratónu sa stala 22-ročný Soňa Vnenčáková zo Svitu, ktorá je zároveň elitnou slovenskou bežkyňou do vrchu. "Snažila som sa užiť si to, ale to neznamená, že som sa nevytrápila. Posledné tri kilometre už poriadne boleli. V sedemnástom kilometri som cítila nával síl, tak som do toho "kopla" a predbehla som ešte asi desať mužov. Tajne som dúfala, že dnes dosiahnem čas pod 1:18 a to sa mi podarilo. Veľmi ma to potešilo," uviedla Vnenčáková, ktorá svoj osobný rekord vylepšila o tri minúty.

Inzercia

Odporúčame