Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. október 2016

Pripravený rozpočet smeruje k vyrovnanému hospodáreniu, tvrdí Kažimír

Efektívnejší výber daní alebo znižovanie zaťaženie živnostníkov, považuje za plus aj opozičný poslanec Eugen Jurzyca (SaS).

Rozpočet verejnej správy na ďalšie roky, ktorý má budúci týždeň schvaľovať vláda, napĺňa cieľ z programového vyhlásenia o vyrovnanom hospodárení. Počíta s postupným znižovaním deficitu, ktorý sa v roku 2019 zmení na prebytok, vyzdvihol v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Pripomenul, že takýto výsledok nemal žiadny rozpočet od vzniku SR.

Kým v tomto roku má byť deficit verejných financií ešte okolo dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP), v budúcom roku klesne na 1,3 percenta, v ďalšom na 0,4 percenta a v roku 2019 sa už očakáva prebytok skoro 0,2 percenta, priblížil Kažimír. „Vytýčili sme si cestu, že chceme mať vyrovnané hospodárenie. Niekto hovorí, nech je to už zajtra a niekto, že máme byť rozumní, nie sú to preteky,“ argumentoval.

S tým súvisí aj očakávaný lepší výber daní či lepší vývoj ekonomiky. „Slovensku sa naozaj darí. Dôvod na úsmev nemám iba ja, mali by sme ho mať všetci a mali by sme sa prestať mučiť, že nejako zaostávame za ostatnými,“ podčiarkol šéf rezortu financií.

To, že sa efektívnejšie vyberajú dane alebo sa znižuje zaťaženie živnostníkov, považuje za plus aj opozičný poslanec Eugen Jurzyca (SaS). Na druhej strane sa mu nepozdáva, že vláda v niektorých oblastiach ešte zvyšuje dane. Podľa neho by sa malo vyberať od každého, poctivo, čestne, ale pri nižších sadzbách daní.

Časť príjmov rozpočtu by mala smerovať na znižovanie dlhu a deficitu, čo za ostatné roky považuje za nedostatočné. „Rekordne sa zvyšovali príjmy verejných financií na Slovensku, súčasne sme znižovali dlh len viac-menej jednorazovými opatreniami. Mala sa zvyšovať efektívnosť a z toho nech sa financuje ten bežný život,“ dodal Jurzyca.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.