Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2016

Maďarské referendum o kvótach bude platné, ak zahlasuje 4,1 milióna voličov

Nedeľňajšie referendum o utečeneckých kvótach Európskej únie v Maďarsku bude platné, ak sa ho zúčastní 4.163.313 oprávnených voličov, povedala dnes na tlačovej konferencii v Budapešti predsedníčka Národnej volebnej kancelárie (NVI) Ilona Pálffyová.

Podľa agentúry MTI pripomenula, že plebiscit je v zmysle maďarských právnych noriem platný, ak vyše polovica oprávnených voličov Maďarska odovzdá platný hlas. Ľudové hlasovanie bude úspešné v prípade, ak viac ako polovica hlasujúcich voličov odpovie na položenú otázku rovnakým spôsobom.

Zoznam oprávnených voličov Maďarska s počtom 8 272 625 uzatvorili v piatok, dodala predsedníčka NVI.

Nedeľňajšie referendum o prerozdeľovaní utečencov na základe kvót bude osudovým pre Maďarsko i Európsku úniu, uviedol v článku zverejnenom dnes v denníku Magyar Idök predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

V nedeľu podľa jeho slov budú mnohí sledovať dianie v Maďarsku. "Budeme síce rozhodovať zdanlivo o jednoduchej otázke, v ktorej však je všetko, čo sa týka osudu Európskej únie a Maďarska," povedal premiér.

"Zdá sa, že Maďarsko sa vďaka svojej zemepisnej polohe dostáva do centra pozornosti raz za 30 rokov. Tak tomu bolo v roku 1956 (protisovietska revolúcia) i v roku 1989 (zmena režimu). Teraz je na nás, aby sme pri južných hraniciach Európy zastavili hrozbu sťahovania národov," zdôraznil Orbán, podľa ktorého je Maďarsko jedinou krajinou EÚ, v ktorej sa vláda spýtala ľudí na ich názor o prisťahovalectve.

V nadchádzajúcich mesiacoch bude podľa predsedu maďarskej vlády potrebné zabrániť Bruselu, aby presadil právne normy týkajúce sa nanútenia prisťahovalcov jednotlivým členským krajinám Únie. "Dôležitú úlohu v tom zohrajú aj krajiny Vyšehradskej štvorky, pričom na budúci rok vysvitne, akým smerom sa uberie EÚ po parlamentných voľbách vo veľkých európskych krajinách," uzavrel Orbán.

Maďari 2. októbra pristúpia k volebným urnám v referende s otázkou "Ste za to, aby EÚ mohla aj bez súhlasu maďarského parlamentu stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?" 

Inzercia

Odporúčame

Hazardné hry obmedzili už aj v Galante

Hazardné hry obmedzili už aj v Galante

Galanta sa pridala k tým mestám na Slovensku, ktoré obmedzili hazard na svojom území. Mestskí poslanci na svojom štvrtkovom zasadnutí schválili všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré obmedzuje hazard na území mesta Galanta.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.