Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2016

Peres pred smrťou povedal, že zabránil Netanjahuovi v útoku na Irán

Bývalý izraelský prezident Šimon Peres, ktorý zomrel v stredu vo veku 93 rokov, údajne pred svojou smrťou prezradil, že práve vďaka nemu Izrael neuskutočnil zvažovaný útok na jadrové zariadenia Iránu. 

Podľa informácie, ktorú priniesol dnes denník Jerusalem Post, takéto tvrdenie zaznelo v rozhovore s Peresom z augusta 2014, keď však trval na tom, že ho nemajú zverejniť pred tým, ako zomrie.

Vláda na čele s terajším izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom sa podľa denníka pripravovala zaútočiť na Irán pre obavy z možného vývoja jadrových zbraní, tento plán však nakoniec zastavil Peres. 

"Chcel nariadiť útok a ja som ho zastavil. Povedal som mu, že dôsledky by boli katastrofálne," citovala z článku Jerusalem Post agentúra DPA. Peres údajne počas rozhovoru nechcel uviesť žiadne podrobnosti a požadoval, aby jeho slová zverejnili až vtedy, keď "bude mŕtvy".

Novinár David Linde, ktorý s Peresom viedol predmetný rozhovor, podľa vlastných slov "veľmi dlho premýšľal" o tom, či má túto časť naozaj zverejniť, nakoniec však dospel k záveru, že by exprezident o chystanom útoku nehovoril, ak by si to neželal.

Hovorca premiéra Netanjahua, ktorý je známy ako tvrdý odporca medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom, sa podľa DPA zatiaľ k tejto záležitosti nevyjadril.

Laureát Nobelovej ceny mieru Peres, ktorý bol prezidentom Izraela v rokoch 2007-14, zomrel stredu po tom, ako pred dvoma týždňami utrpel silnú mŕtvicu s krvácaním do mozgu. Za účasti osobností z celého sveta ho pochovali dnes na národnom cintoríne v západnej časti Jeruzalema.

Inzercia

Odporúčame

Rádiám hrozia prvé pokuty za nedodržiavanie kvót na slovenskú hudbu

Rádiám hrozia prvé pokuty za nedodržiavanie kvót na slovenskú hudbu

Slovenské rádiá môžu dostať prvé pokuty za nedodržiavanie povinných kvót na slovenskú hudbu. Rada pre vysielane a retransmisiu (RVR) začala päť správnych konaní voči rozhlasovým vysielateľom, ktorí sa mohli dopustiť porušenia nových zákonných povinností platiacich od apríla tohto roku.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.