Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2016

Európska komisia žaluje Nemecko za plánované zavedenie mýta pre zahraničných vodičov

Európska komisia podala na Európskom súdnom dvore žalobu na Nemecko za plánované zavedenie mýta pre zahraničných vodičov, ktoré považuje za diskriminačné.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Nemecký parlament vlani v marci schválil návrh zákona o zavedení mýta na nemeckých diaľniciach, pričom majitelia áut registrovaných v Nemecku si budú môcť tento poplatok v plnej výške odpočítať od svojej ročnej dane z motorových vozidiel. Poplatky by tak platili len zahraniční majitelia áut.

Nemecko chcelo spustiť mýtny systém už tento rok, ale muselo jeho štart odložiť po tom, ako mu Brusel vytkol, že diskriminuje zahraničných vodičov. Komisia dala Berlínu dva mesiace na nápravu.

Podľa návrhu by mali zahraniční vodiči platiť na nemeckých diaľniciach ročné mýto vo výške 130 eur. No môžu si vybrať aj kratšie obdobie, 10-dňové mýto má napríklad stáť 30 eur, a na výber majú ešte dvojmesačné mýto.

Členské štáty Európskej únie majú podľa komisie právo zavádzať diaľničné poplatky, ale tie by mali platiť pre všetkých rovnako, bez výnimky.

EK podľa vlastného vyjadrenia opakovane vyzvala Nemecko, aby urobilo nápravu, ale bez výsledku. Preto sa obrátila na súd.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.