Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2016

Kiska: Prioritou dneška je pre Európsku úniu bezpečnosť

Jednou z priorít Európskej únie je v dnešnom období bezpečnosť, vyhlásil prezident SR Andrej Kiska počas návštevy sídla veliteľstva námornej operácie EUNAVFOR Med Sophia v Ríme.

Bezpečnosť únie, ochrana jej hraníc, ale aj riešenie migračnej krízy spočíva podľa prezidenta práve vo vytvorení spoločnej ochrany Európy.

"Projekt Sofia je príkladom presne toho, ako by to malo vyzerať. Dvadsaťpäť krajín sa dalo dokopy a vytvorilo systém ochrany, ochrany hraníc. Systém, keď nielenže zachránia desiatky tisíc migrantov pred utopením, ale ničia lode pašerákov," uviedol Kiska pre TASR po prehliadke sídla misie a rokovaniach s jej veliteľom kontraadmirálom Enricom Credendinom.

Slovenský prezident považuje projekt Sophia za úspešný, pripustil však, že má aj svoje úskalia. Potrebuje podľa jeho slov "cítiť", že prioritou Európskej únie je bezpečnosť. "Potrebuje to cítiť na finančných príspevkoch, na podpore a na ľudských zdrojoch," dodal.

V rámci misie EUNAVFOR Med Sophia sa podľa jej nového, v júli rozšíreného mandátu, aktuálne pripravuje aj výcvik líbyjských pohraničníkov. Ten podľa prezidenta bude slúžiť okrem iného na to, "aby si Líbya dokázala uchrániť svoje hranice, aby zamedzila týmto obchodníkom s migrantmi, aby migrantov vyvážali von z krajiny".

Kiska ocenil, že do tohto projektu sa ide zapojiť aj Slovensko, ktoré už poskytlo prvý finančný príspevok vo výške 50.000 eur. Napriek tomu, že to podľa prezidenta z pohľadu nákladov nie je veľká suma, ocenil skutočnosť, že ide aspoň o symbolické ukázanie toho, "že sa niečo deje". K misii EUNAVFOR Med Sofia sa neskôr pridajú aj naši vojaci, ozrejmil.

Prezident je osobne zástancom zvýšenia finančnej podpory tohto projektu zo strany SR. "Práve toto je jeden z projektov, do ktorých sa oplatí investovať," konštatoval Kiska s tým, že Slovensko by práve takouto formou malo významnou čiastkou prispieť k bezpečnosti v Európe.

Oficiálna návšteva prezidenta SR v Ríme pokračuje vo štvrtok (29.9.) rokovaniami s najvyššími talianskymi ústavnými činiteľmi - prezidentom Sergiom Mattarellom a predsedom Senátu Pietrom Grassom. Kiska si tiež prezrie Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda.

Súčasťou návštevy je vo štvrtok slávnostné otvorenie výstavy Poklady gotiky zo Slovenska za účasti Kisku a Mattarellu, ako aj ministra kultúry SR Mareka Maďariča.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.