Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2016

Bulharsko nahradilo kandidátku na post generálneho tajomníka OSN

Bulharský premiér Bojko Borisov dnes oznámil, že vláda v Sofii nominovala za kandidátku na post generálneho tajomníka OSN svoju eurokomisárku Kristalinu Georgievovú.

Informovala o tom agentúra AP.

Dnešné rozhodnutie nasledovalo dva dni po tom, čo bulharská šéfka UNESCO (Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru) Irina Bokovová sa v poslednom neformálnom hlasovaní Bezpečnostnej rady OSN 26. septembra umiestnila na šiestom mieste.

Začiatkom tohto mesiaca Borisov vyhlásil, že jeho vláda bude ďalej podporovať Bokovovej kandidatúru, iba ak by sa v pondelkovom hlasovaní (26. septembra) umiestnila medzi dvoma najúspešnejšími kandidátmi.

"Vynaložili sme obrovské úsilie, nielen vláda, ale takisto prezident, ministerstvo zahraničných vecí a samotná Irina Bokovová, ale vidíme výsledok," povedal Borisov po dnešnom zasadnutí vlády.

Bokovovú však bude možné nahradiť až vtedy, ak ona sama odovzdá list oznamujúci jej odstúpenie od kandidatúry. Bokovová tvrdí, že nevidí dôvod na to, aby to urobila.
 

V pondelkovom neformálnom hlasovaním BR OSN opäť zvíťazil portugalský expremiér a bývalý vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres. Od 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN získal 12 pozitívnych a dva negatívne hlasy. Jedna krajina sa hlasovania zdržala. 

Ako druhý sa umiestnil bývalý šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, ktorý mal rovnaký počet pozitívnych hlasov (osem) ako slovenský kandidát, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. 

Jeremič je pred Lajčákom vďaka tomu, že získal o jeden negatívny hlas menej než jeho slovenský kolega. Jeremič ich mal šesť, Lajčák sedem. TASR to potvrdil zdroj z prostredia OSN.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.