Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. september 2016

V armáde má pôsobiť viac vojakov aj civilných zamestnancov

V Ozbrojených silách (OS) SR má pôsobiť viac vojakov.

Ku koncu budúceho roka ich má byť oproti súčasným stavom o 578 viac. Spolu ich tak bude viac ako 17.000. Pribudnúť má aj 833 civilných zamestnancov. Celkovo by ich malo byť ku koncu budúceho roku v OS SR vyše 4800. Vyplýva to z návrhu na celkové početné stavy vojakov a zamestnancov a počty hlavných druhov vojenských zbraní, vojenských zbraňových systémov a bojovej techniky, ktorý dnes odsúhlasila vláda.

Dôvodom zvýšenia počtov je podľa ministerstva obrany napríklad zvýšenie tabuľkových počtov 5. pluku špeciálneho určenia, práporu ISTAR a 23. motorizovaného práporu. Ďalším dôvodom je reorganizácia vnútornej štruktúry Generálneho štábu OS SR a 13. mechanizovaného práporu či vytvorenie roty bojového zabezpečenia a 3. tímu riadenia presunov.

Armáda by mala podľa dokumentu ku koncu budúceho roka disponovať napríklad 58 mínometmi, deviatimi húfnicami, 16 samohybnými kanónovými húfnicami i 17 raketometmi. Z oblasti bojovej techniky by to malo byť 22 tankov, 159 bojových vozidiel pechoty, 12 bojových lietadiel či 14 viacúčelových vrtuľníkov.

Návrh vytvára podľa rezortu obrany v stave bezpečnosti dostatočné podmienky a predpoklady na plnenie úloh súvisiacich so zabezpečením obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky aj na plnenie záväzkov vyplývajúcich z členstva v NATO a EÚ a z iných medzinárodných zmlúv. Taktiež umožňujú rozvinutie ozbrojených síl v čase vojny a vojnového stavu.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.