KAUZA: Ezoterická výzva údajnej Panny Márie zmiatla aj katolíkov

Stovky slovenských veriacich nedávno našli vo svojich mailových schránkach tzv. naliehavú výzvu Panny Márie. Verejne ju odmietla len Nitrianska diecéza. Postoy.sk zisťoval, kto za výzvou stojí, aký je postoj KBS a čo o nej hovorí odborník na sekty a novú religiozitu.

„V tejto poslednej dobe, keď svet a ľudia tonú v stále hustejšej temnote, kedy temnota obklopuje vašu Zem a hrdúsi deti nevedomosťou ľahostajnosti a strachom, volám ku vám, počúvajte môj hlas plný úzkostí a starostí o vás. Páchnuci dych Zlého prenikol i do sŕdc verných duší.“ Týmito slovami začína údajná výzvy Panny Márie, ktorá sa pred časom objavila na stránke Kapka milosti a následne začala kolovať po internete. Pri výzve podpísanej slovami „Som Vaša Nebeská Matka, Vaša Orodovnica“ sa nachádza komentár, ktorý vysvetľuje, že Panna Mária žiada ľudí, aby sa 12. septembra o 21.30 zjednotili v modlitbe ruženca a vytvorili tak „obrovskú svetelnú vlnu, veľmi silný zdroj pozitívnej energie“.

KBS: Na hoaxy nereagujeme

Mária, ruženec, boj proti temnote. „Čo môže byť zlé na tejto výzve?“ spytovali sa mnohí. Na Facebooku dokonca vznikla podporná stránka Modlitba za našu planétu. Účasť na udalosti potvrdilo 337 ľudí. „Je jedno kto to vymyslel, či je to pravda alebo nie... Každý má svoju pravdu a svoju vieru... Je tu len možnosť a každý sa rozhodne sám, nikto predsa nerozhoduje za vás,“ napísala na stránke jedna z účastníčok modlitby. „Tejto výzve sa nemá venovať pozornosť, údajne to má pôvod v bielej mágii. Tak pozor!“ znel iný názor. Podľa niektorých informácií sa ľudia k tejto modlitbe zišli dokonca v kostole.

„Rozposielajte moje želanie do celého sveta, preložte do mnohých jazykov, rozširujte s najväčším úsilím, obetavosťou a láskou túto moju pokornú prosbu k vám.“
Z údajnej výzvy Panny Márie
Zdieľať

Ešte pred termínom konania modlitby sa voči iniciatíve ohradila Nitrianska diecéza. V upozornení publikovanom aj na stránke Tlačovej kancelárie KBS biskupstvo vyzvalo veriacich, aby sa do nej nezapájali, ani ju nerozširovali. „Tento negatívny postoj k tzv. výzve je odôvodnený tým, že nie je známy skrývajúci sa pôvodca týchto aktivít a najmä tým, že tieto aktivity nemajú cirkevné schválenie. V Katolíckej cirkvi nemožno hovoriť o zjednocovaní či jednote veriaceho ľudu, keď sa obchádzajú pastieri – duchovní otcovia, čiže biskupi a kňazi,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Na otázku Postoy.sk, prečo sa diecéza rozhodla verejne zareagovať na túto výzvu, nám hovorca Miroslav Lyko odpovedal, že výzva bola šírená na jej území a preto biskupský úrad reagoval. To, že situáciu monitorovala aj Konferencia biskupov Slovenska nám potvrdil jej hovorca Jozef Kováčik. Prečo slovenskí biskupi nevydali spoločné vyhlásenie? „KBS na tento ,hoax´ nereagovala tak, ako nereaguje ani na iné ,hoaxy´. Druhým dôvodom je aj to, že KBS nezasahuje do pastoračných otázok diecéz. Robí tak len vo výnimočných prípadoch. V tomto prípade je teda na jednotlivých diecézach ako a či zareagujú,“ dodal Kováčik.

Mária proti cirkvi?

Napriek tomu, že vo vyhlásení Nitrianskej diecézy sa hovorí o „skrývajúcom sa pôvodcovi týchto aktivít“, nie je ich autor úplne utajený. Za stránkou Kapka milosti stojí 51-ročná pani Mária Tomanová zo Žďáru nad Sázavou (na obr.). Pre náš portál uviedla, že výzvu síce na svojej stránke uverejnila, ale nie je jej autorkou. Zároveň nás informovala, že odchádza do východných Čiech, kde sa stretne s pani, ktorej sa Panna Mária zjavila, a ak bude súhlasiť, zverejní ďalšie detaily.

Tie sa na stránke Kapka milosti objavili len pred niekoľkými hodinami. Mária Tomanová upresňuje, že žena, s ktorou sa stretla napokon nebola adresátkou údajnej výzvy, ale len priateľkou Marie Ottovej. Práve tejto pani, ktorá zomrela ešte v roku 2005, sa mala údajne zjaviť Panna Mária. „Prosba Panny Márie bola odovzdaná tejto slepej žene v hlbokej modlitbe. Kedy presne slepá žena prešla touto modlitbou, nevieme,“ píše na svojej stránke Mária Tomanová. Dodáva, že Marie Ottová zanechala odkaz, podľa ktorého sa mala spoločná modlitba realizovať v roku 2010. „Dátum modlitby sme vybrali z veľkej úcty a lásky k Panne Márii na deň jej sviatku - 12. septembra má sviatok Mária,“ konštatuje Tomanová s tým, že žiadna podobná modlitba sa už nebude opakovať. Pre Postoy.sk doplnila, že „výzva ku spoločnej modlitbe nebola určená len pre katolíkov, ale pre všetkých ľudí dobrej vôle, aj pre odporcov katolicizmu, ezoterikov a ľudí všemožných iných vyznaní. Je preto jasné, že s náukou Katolíckej cirkvi nesúzvučí“.

Tieto slová „sprostredkovateľky“ Tomanovej len zvýrazňujú pochybný obsah celej výzvy. Slovník údajnej Panny Márie nie je biblický, ale ezoterický (svetelná vlna, zdroj pozitívnej energie). Od ľudí rôznych vyznaní, vrátane odporcov katolicizmu žiada, aby sa modlili typicky katolícku modlitbu, akou je ruženec. Svojou výzvou ide „Panna Mária“ proti cirkvi. Deň modlitby neurčila „Panna Mária“, ale vybrali ho spomínané panie. A nakoniec jeden detail: výzva modliť sa ruženec o 21.30 nerešpektuje časové pásma, takže účastníci iniciatívy vytvárali „svetelnú vlnu“ v rôznych časoch.

Odborník: Podobných „vizionárov“ sú stovky

„Nie je to ojedinelý prípad. Podobných výziev a aktivít na ,záchranu ľudstva´ je v dnešnej dobe naozaj mnoho,“ hovorí na adresu najnovšej iniciatívy Boris Rakovský, riaditeľ Centra pre štúdium siekt pri Ekumenickej rade cirkví v SR a šéfredaktor časopisu Rozmer (na obr.). Zároveň ale priznal, že o tomto konkrétnom prípade ešte nepočul. Dodal však, že „po svete behajú desiatky, ba až stovky tzv. prorokov skazy a vizionárov, ktorí údajne majú osobný kontakt s Bohom, Ježišom Kristom, Pannou Máriou, mimozemšťanmi, vesmírnymi duchovnými majstrami a podobnými spirituálnymi autoritami“. Tieto nové duchovné trendy sú podľa Rakovského dôsledkom masívneho šírenia pseudonáboženských predstáv, rôznych katastrofických scenárov, falošných proroctiev konca sveta a najrozličnejších hrozieb, ktoré ľudstvo onedlho údajne čakajú, ale taktiež neistoty, strachu z budúcnosti a odcudzenia, ktoré dnešný človek zažíva.

„Nové náboženské hnutia, sekty a psychokulty sa stále väčšmi profanizujú a tak prenikajú do oblastí, kde by sme ich ešte pred niekoľkými rokmi márne hľadali.“
Boris Rakovský, odborník na sekty a novú religiozitu
Zdieľať

„Voči modlitbe sa, samozrejme, nedá nič namietať. Problém začína vtedy, keď človek začne trpieť tzv. patologickými príznakmi, prestáva rozlišovať medzi realitou a fantáziou a pod tlakom spomínaných obáv a najrozmanitejších názorov, ,záhad´ a tzv. duchovného bulváru, ktorý na internete takýto človek pravidelne konzumuje, sa sám do deja ,vloží´ natoľko, že sám seba presvedčí, že práve on je tým médiom, cez ktoré chce Boh odvrátiť blížiacu sa katastrofu,“ analyzuje vzniknutú situáciu Rakovský. Podľa jeho názoru nemusí ísť o exhibicionizmus či vedomú manipuláciu – takýto človek sa môže každú nedeľu zúčastňovať na svätej omši a pravidelne pristupovať ku sviatostiam – ale o kombináciu nezvládnutých emócií, obáv, osobných psychických predispozícií a chaotického zhŕňania najrôznejších pseudoduchovných podnetov.

Dôležité podľa neho je, aby sa tejto problematike začala cirkev seriózne a systematicky venovať a zrozumiteľne ju vysvetľovať. „Nové náboženské hnutia, sekty a psychokulty sa stále väčšmi profanizujú a tak prenikajú do oblastí, kde by sme ich ešte pred niekoľkými rokmi márne hľadali. Sekty zmenili terminológiu, tvária sa nenábožensky alebo aspoň neutrálne, mnohokrát používajú skôr vedecký slovník, majú svoje výchovno-vzdelávacie zariadenia, školy, kliniky, tieňové organizácie, prenikajú do médií a pod. Na rozdiel od minulosti mnohé z nich už nepožadujú celoživotné členstvo, ale iba ,nezištne´ reagujú na dopyt a prichádzajú s ,nezáväznou´ a na prvý pohľad veľmi praktickou ponukou, čím získavajú oddaných klientov a konzumentov a takisto stále reálnejší vplyv v majoritnej spoločnosti,“ uzatvára Rakovský.

Imrich Gazda

Foto: kapka-milosti.webnode.cz, profil.lide.cz/abundancia/profil, rozmer.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo