Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. september 2016

Na proteste Chceme lepšiu krajinu sa v Bratislave zišlo niekoľko stoviek ľudí

Niekoľko stoviek ľudí sa dnes podvečer zišlo na Námestí SNP v Bratislave na protestnom zhromaždení s názvom Chceme lepšiu krajinu.

Jeho účastníci vyzvali súčasnú vládnu moc, aby lepšie spravovala krajinu.

Míting zorganizovala ochranárka Monika Kozelová, herec Richard Stanke a Táňa Freylich, ktorí ho označili za občiansky protest bez politického pozadia. V závere zaznela z pódia výzva vláde a parlamentu s radom požiadaviek. Organizátori vyzvali na dôsledné rešpektovanie opozície, nastolenie skutočnej a reálnej opozície, odpolitizovanie súdov, polície a verejnoprávnych médií.

Tiež však aj na okamžité prebudovanie sociálneho systému v prospech občanov, zastavenie likvidácie strednej triedy, malých a stredných podnikateľov, dôslednú ochranu prírodných zdrojov a národného kultúrneho dedičstva. Smerom k parlamentu zaznela požiadavka na okamžité odvolanie detskej ombudsmanky Viery Tomanovej.

Jedna z organizátoriek Monika Kozelová priblížila, že pôvodne chceli míting zorganizovať ešte pred prázdninami, avšak pre protesty pred Bonaparte tak robia až teraz. „Žiadna extrémna iniciatíva za tým nie je. Sú to len solitéri, ktorí toho majú už plné zuby a ktorí sa stmelili do jedného celku,“ vysvetlila.

Na pódiu vystúpilo viacero predstaviteľov verejného života, umelcov a občianskych aktivistov, ale aj matka Natálie z resocializačného centra Čistý deň. Herec Milan Kňažko reagoval na tvrdenia predstaviteľov súčasnej vládnej koalície, že ich vláda nemá v súčasnosti alternatívu. „Doslova ktokoľvek by ju mohol nahradiť, akákoľvek vláda, kde nebudú prepojení bývalí komunisti s organizovaným zločinom, je lepšia ako toto zoskupenie,“ povedal na pódiu.

„Vyhrať voľby, dúfam, ani na Slovensku ešte neznamená vyhrať nad nezávislou justíciou a políciou,“ povedal spisovateľ Michal Hvorecký, podľa ktorého by ľudia mali vytvárať tlak, aby vrátili štátu zmysel, ktorý stratil. Výtvarník Rudo Sikora davu odkázal, že nemajú veriť politikom dehumanizujúcich utečencov, lebo tým pripravujú krajinu o budúcnosť. Dlhoročný riaditeľ nitrianskeho Divadla Andreja Bagara Ján Greššo vyzval ľudí, aby sa nebáli povedať sami za seba, ale aj spoločne, že sa im nepáči spolitizovanie justície, polície a silových zložiek. 

Inzercia

Odporúčame