Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2016

Nemôžeme kontrolovať 29 percent komunity túžiacej po zavedení šaríe, tvrdí Sarkozy

Bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, ktorý sa chce na čele pravicovej strany Republikáni na budúci rok opätovne uchádzať o Elyzejský palác, v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Europe 1 uviedol, že najúčinnejšou cestou pre začlenenie imigrantov do spoločnosti je ich asimilácia.

Belgická tlačová agentúra Belga pripomenula, že Sarkozy sa pri svojom odkaze odvoláva na nedávny prieskum vo Francúzsku, uskutočnený pre súkromnú nadáciu Institut Montaigne, ktorého výsledky sú podľa jeho slov "veľmi znepokojujúce".

Exprezident v rozhovore upozornil, že francúzske orgány nemôžu držať pod kontrolou "29 percent komunity, ktorá je v pokušení zaviesť šaríu", čiže poriadok založený na výklade islamu.

Sarkozy v rozhovore zdôraznil, že nechce, aby sa považovalo za šírenie hystérie zakaždým, keď vysloví slovo islam.

"Skutočnosť je taká, že republikánska integrácia nefungovala a nefunguje, musíme na to ísť cez asimiláciu. Nemôžete mať pod dozorom 29 percent z komunity, ktorá je v pokušení zaviesť šaríu," upozornil Sarkozy, ktorý v boji o prezidentské kreslo bude musieť najskôr uspieť v straníckych primárkach. Tie sa uskutočnia 20. a 27. novembra.

Šéf Republikánov priznal, že spájanie islamu s terorizmom "je škandalózne", ale na druhej strane odsudzuje hystériu okolo toho, že zakaždým, keď povie slovo islam, je okamžite obvinený z islamofóbie.

Sarkozy sa vo svojom rozhovore odvolal na nedávny prieskum, ktorý uskutočnila spoločnosť IFOP pre Institut Montaigne. Prieskum rozdelil moslimov vo Francúzsku na tri hlavné skupiny podľa ich prístupu ku viere - pýtal sa respondentov na ich postoj k sekularizmu, k noseniu celotelových závojov a konzumáciu mäsa pripraveného v súlade s tradičnými náboženskými požiadavkami (tzv. halál mäso).

Prieskum naznačil, že prvá, väčšinová skupina moslimov (okolo 46 percent) je už sekularizovaná alebo dokončuje svoju integráciu do spoločnosti bez toho, aby sa jej členovia vzdali svojho náboženstva. Druhá skupina (25 percent) predstavuje komunitu zbožných moslimov, ktorí trvajú na vlastnej identite, ale sú proti šatkám a závojom zahaľujúcim celé telo žien vrátane ich tvárí.

Poslednou skupinou je podľa prieskumu IFOP približne 28-percentná časť moslimskej komunity, ktorá "prijala systém hodnôt v jasnom protiklade s hodnotami republiky". A práve táto komunita vyznávajúca princípy šaríe sa podľa neho v poslednom čase stala magnetom až pre 50 percent mladých francúzskych moslimov bez práce a tiež pre mladých konvertitov na islam.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.