Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2016

Slovenskí volejbalisti na ME šiestykrát v rade

Šiestykrát v rade a deviaty celkovo bude záverečný turnaj majstrovstiev Európy vo volejbale mužov aj s účasťou slovenských reprezentantov.

Postup na budúcoročný kontinentálny šampionát do Poľska si zverenci trénera Miroslava Palguta vybojovali vďake prvému miestu po dvoch turnajoch D-skupiny. Definitívnu bodku dali Slováci v nedeľu večer, keď v Rovinji vyhrali nad domácim Chorvátskom 3:0 a kvalifikáciu zakončili piatym víťazstvom zo šiestich zápasov.

Na Slovensko sa výprava vrátila v pondelok nadránom a keďže klubové sezóny už klopú na dvere, hráči sa v Bratislave rozlúčili a každý sa vybral svojím smerom. Pred médiá sa popoludní postavili tréner Miroslav Palgut a libero Matej Kubš. "Základ úspechu sme položili na domácom turnaji v Poprade, kde sme vyhrali všetky tri zápasy nad Izraelom, Lotyšskom a Chorvátskom a získali sme plný počet deväť bodov. Ani jeden z týchto zápasov nebol jednoduchý, ale zvládli sme ich. Najviac nás na Slovensku potrápili Chorváti, ktorí po dvoch prehrách vedeli, že majú poslednú šancu, aby zabojovali o postup a bol to veľmi náročný zápas," povedal Palgut, ktorý vo svojej prvej sezóne na lavičke Slovenska priviedol svoj tím k 9. miestu vo Svetovej lige a k priamemu postup na majstrovstvá Európy.

Druhý turnaj v Rovinji sa pre slovenský tím nezačal dobre a hneď na úvod prehrali s Lotyšskom 1:3. Súper z Pobaltia sa tak dostal do hry o prvé miesto a slovenskí volejbalisti museli až do konca bojovať o udržanie si vedúcej pozície. "Lotyši hrali na druhom turnaji veľmi dobre. Mrzí ma, že sme nevyhrali druhý set, v ktorom sme mali šance a zápas by sa potom vyvíjal inak. Dostali sme sa pod tlak, ale zápasy s Izraelom a Chorvátskom sme zvládli víťazstvami v troch setoch a ideme na majstrovstvá Európy. Vyhrali sme päť zo šiestich zápasov, aj keď sme mali trochu problémy so zložením tímu. Pred prvým turnajom sa zranil Chrtiansky, klobúk dolu ako ho nahradil Mikula. Stabilné výkony podávali aj Paták, Kohút, Skladaný a Bencz, ktorí prakticky neschádzali z ihriska," dodal Palgut. Špeciálnou motiváciou bol pre hráčov aj fakt, že majstrovstvá Európy sa uskutočnia v Poľsku, kde je volejbal národný šport.

"Chalanom som prízvukoval, že hrať v Poľsku pred plnými tribúnami je motivácia navyše a na druhej strane sa môžu aj sami predať," dodal Palgut, ktorý na klubovej scéne bude v novej sezóne koučovať poľský klub BBTS Bielsko-Biala. "V utorok už cestujem do Poľska a okamžite nabieham na klubový režim. Hneď prvý zápas a dokonca televízny nás čaká proti tímu Czarnu Radom, kam prestúpil Emo Kohút, takže sa na to teším," uzavrel reprezentačný kormidelník.

Druhýkrát zažil postup na ME Matej Kubš. "Sme radi, že sme to zvládli. Po prehre s Lotyšskom z nás opadla nervozita a splnili sme cieľ. Postup na šampionát sa od nás očakával a sme radi, že sa nám to podarilo," povedalo libero slovenskej reprezentácie. Pred záverečným zápasom s Chorvátskom, ktoré prekvapujúco nevyhralo ani jeden zápas, potrebovali Slováci získať tri body, teda zvíťaziť 3:0, alebo 3:1. Súpera nepustili vôbec k ničomu a postup na ME si zabezpečili vo veľkom štýle. "Nečakali sme, že to bude mať až takto jednoznačný priebeh. Chorvátov sme od začiatku zatlačili a neboli schopní klásť odpor. Základ úspechu sme položili v Poprade, aj keď to bolo zradné, pretože po prehre s Lotyšskom sme sa dostali na rovnakú štartovú čiaru. Nakoniec sme však potvrdili pozíciu papierového favorita a z postupu máme radosť," dodal hráč majstrovskej Nitry.

Inzercia

Z úspechu sa nemohol tím ani veľmi radovať, pretože hneď po zápase cestovala výprava autobusom domov. "Veľké oslavy neboli, aj keď sme si pripili, trochu sme si zaspievali a zabavili sa. Po príchode do Bratislavy však museli chalani šoférovať a preto sme sa museli krotiť. V kluboch nás už čakajú naši zamestnávatelia, začiatky líg sa blížia a preto sme ani nemali čas na zorganizovanie spoločne oslavy. My z Nitry sme dostali dva dni voľno a v stredu sa musíme hlásiť v klube," dodal 28-ročný volejbalista.

V nedeľu sa záverečnými zápasmi uzavrelo 2. kolo kvalifikácie o postup na ME. Z prvého miesta si účasť medzi 16 najlepšími tímami v Poľsku vybojovali okrem Slovenska aj Nemecko, Fínsko, Belgicko, Holandsko a Česko. V baráži (doma - vonku) sa stretnú medzi 1. a 10. októbrom Turecko - Portugalsko, Španielsko - Grécko a Lotyšsko - Estónsko. Už predtým mali isté miesto na záverečnom turnaji Poľsko (organizátor), Francúzsko, Slovinsko, Taliansko, Bulharsko, Rusko, Srbsko (všetci na základe umiestnenia na ME 2015).

Slováci sa na majstrovstvá Európy prebojovali už deviatykrát v histórii samostatnosti, čo ich radí medzi najúspešnejšie kolektívne športy. Na ME, ktoré sa konajú každé dva roky, nechýbali od roku 2007. Najlepší výsledok dosiahli v roku 2011, keď na šampionáte v Rakúsku a Česku obsadili 5. miesto.

O postup na európsky šampionát bojujú aj slovenské reprezentantky, ktoré sa na druhom turnaji predstavili takisto v Rovinji. Zverenkyne trénera Mareka Rojka obsadili v súčte dvoch turnajov D-skupiny v portugalskom Povóa de Varzim a v Rovinji druhé miesto za Chorvátskom a o postup na ME do Azerbajdžanu a Gruzínska budú bojovať v baráži proti Česku (druhý tím F-skupiny). Prvý zápas sa uskutoční v sobotu 1. októbra v Jablonci, odveta je na programe v stredu 5. októbra v Poprade. Na ME štartovali Slovenky naposledy v roku 2009, tretíkrát za sebou budú o postup bojovať v baráži.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.