Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2016

Lajčák skončil tretí v poslednom neformálnom hlasovaní OSN

Portugalský expremiér a bývalý vysoký komisár Organizácie Spojených národov (OSN) pre utečencov António Guterres zvíťazil aj v dnešnom neformálnom hlasovaní o kandidátoch na post generálneho tajomníka OSN.

Od 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN získal 12 pozitívnych a dva negatívne hlasy. Jedna krajina sa hlasovania zdržala.

Ako druhý sa umiestnil bývalý šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, ktorý má rovnaký počet pozitívnych hlasov (osem) ako slovenský kandidát - minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Jeremič je pred Lajčákom vďaka tomu, že získal o jeden negatívny hlas menej ako slovenský kolega. Jeremič ich mal šesť, Lajčák sedem. TASR to potvrdil zdroj z prostredia OSN.

Za Lajčákom nasledujú argentínska ministerka zahraničných vecí Susana Malcorrová, bývalý slovinský prezident Danilo Türk, generálna riaditeľka Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) Irina Bokovová z Bulharska, bývalá premiérka Nového Zélandu Helen Clarková, bývalý macedónsky minister zahraničných vecí Srďan Kerim a bývalá moldavská vicepremiérka a ministerka zahraničných vecí Natalia Ghermanová.

Podľa zdroja z prostredia OSN dnešné hlasovanie potvrdilo, že jednoznačným lídrom je Guterres, ale aj to, že krajiny príliš nedbajú na princíp regionálnych rotácií. "Potvrdzuje sa, že nárok východoeurópskych krajín sa veľmi neuznáva," uviedol pre TASR tento zdroj. Rovnako sa podľa neho potvrdzuje fluktuácia hlasov.

Pre Lajčáka je dobré, že sa naďalej pohybuje na popredných priečkach. Ženám sa v tomto hlasovaní príliš nedarilo. O Jeremičovi sa podľa uvedeného zdroja vie, že ho vetujú USA ako jeden zo stálych členov Bezpečnostnej rady OSN.

Dnešné hlasovanie o novom generálnom tajomníkovi OSN bolo posledným neformálneho charakteru. Najbližšie sa má uskutočniť 5. októbra a má zahŕňať aj farebne odlíšené hlasovacie lístky, aby bolo možné určiť, ako hlasovalo päť stálych členov Bezpečnostnej rady OSN – Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA.

Nový šéf OSN nahradí Pan Ki-muna, ktorému sa skončí mandát na konci roka po odslúžení dvoch funkčných období.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.