Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. september 2016

Podľa rodičov detí z Čistého dňa sa kauza stáva politickou hrou

"Po viac ako dvoch týždňoch môžeme vidieť, že sa téma od detí presunula viac k politickej hre," konštatovali rodičia.

K vývoju kauzy resocializačného zariadenia Čistý deň, n.o. v Galante sa včera vyhlásením vyjadrili rodičia klientov, ktorí sú v zariadení umiestnení. Podľa nich autorka blogu, ktorá celú kauzu spustila, použila neoverené fakty. "A dnes, po viac ako dvoch týždňoch môžeme vidieť, že sa téma od detí presunula viac k politickej hre," konštatovali rodičia.

Načasovanie zverejnenia prvých informácií (piatok večer) na blogu poslankyne Natálie Blahovej považujú rodičia za účelové, nakoľko v tom čase boli klienti i personál Čistého dňa na terénnej terapii v Chorvátsku a mali len minimálnu možnosť brániť sa. V stanovisku, ktoré včera poskytli rodičia TASR, vyjadrili znepokojenie nad tým, ako neoverené fakty potom prebrali médiá a prezentovali ich ďalej.

Vyhlásenie prezentuje postoj viac ako štyroch desiatok rodinných príslušníkov mladistvých, ktorí sú v zariadení umiestnení na základe súdneho rozhodnutia. "Čistý deň dal šancu na nový život bez drog našim najbližším. Takmer od začiatku pobytu našich detí v zariadení vnímame veľký pokrok v ich správaní, myslení a vnímaní. Nestretli sme sa s neochotou, šikanou či iným nevhodným správaním zo strany personálu či vedenia Čistého dňa, práve naopak, vždy nám ochotne pomohli, keď to bolo potrebné," uviedli vo vyhlásení. V zariadení sa pravidelne každé dva týždne konajú stretnutia rodičov, kde sú im poskytnuté informácie, spoločné i individuálne, kde každý má možnosť sa poradiť aj s inými rodičmi, ktorí majú viac skúseností. K tomu je každú stredu telefonický deň, kedy môže rodič zavolať, vypočuť si odkaz od svojho dieťaťa a informovať sa o jeho stave. 

"Radi by sme vyzdvihli riaditeľa Petra Tománka ako človeka, ktorý vie, čo robí, riadi celok, ktorý pomáha našim deťom. S manželkou sú vzorom pre naše deti, pre mnohých dokonca i druhou mamou a otcom a komunita ich rodinou," uvádza sa vo vyhlásení. Rovnako vyzdvihli aj odborný personál, ktorý dohliada na deti a chod režimu celého zariadenia.

Ako malé pozitívum vnímajú rodičia otvorenie diskusie k téme resocializácie. "Radi by sme dodali i to, že je v záujme každého z nás, aby bol každý podnet riadne a nezávisle prešetrený, nech sa zodpovedajú ľudia, ktorí sú vinní a nie zariadenie, nevinní ľudia a naše deti," uviedli v stanovisku.

Rodičia klientov Čistého dňa sú sklamaní neočakávanou reakciou médií. „Keď sme chceli povedať náš názor na základe našich skúseností, a bol pozitívny, mnohí nás odmietli. Preto sme sa rozhodli pre spoločné vyhlásenie,“ uviedli. Nesúhlasia s mediálnym očierňovaním riaditeľa Tománka, ktorý sám mal skúsenosti s drogami. "Ale veď naše deti, keď vyjdú z resocializačného zariadenia, budú v rovnakej pozícii. Budú bývalí narkomani. V Čistom dni sú preto, že sa chcú z tejto závislosti dostať, uzavrieť kapitolu života, ktorá bola, vrátiť sa do normálu ako čistí ľudia, ktorí môžu niečo dokázať. Žiadame o to, aby ste nesúdili na základe minulosti či výzoru, ale na základe faktov, úspechov a činov," uvádza sa vo vyhlásení s viac ako štyrmi desiatkami podpisov rodinných príslušníkov mladistvých klientov. Na včerajšom stretnutí, kde ho prezentovali, vystúpila aj klientka Nikola. Zopakovala rozhodnutie klientov zotrvať v zariadení, hoci každý z nich dostal možnosť z neho odísť. TASR o tom informoval zástupca rodičov Martin Vankó.

Dodal, že signatári vyhlásenia zároveň vyzvali poslancov NR SR Natáliu Blahovú a Borisa Kollára, aby sa prišli do Čistého dňa presvedčiť na vlastné oči, ako zariadenie funguje.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.