Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2016

Sterling: Dúfame, že na TTIP sa dohodneme počas predsedníctva SR v EÚ

Niektorí kritici TTIP v Európe tvrdia, že pri dohode dochádza k zrážke dvoch filozofií – európskej a jej zmyslu pre prísne regulovaný trh v záujme ochrany spotrebiteľa na jednej strane, a americkej, ktorá údajne viac slúži veľkým korporáciám.

Spojené štáty dúfajú, že počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa podarí uzavrieť rokovania o Transatlantickom partnerstve v oblasti obchodu a investícií (TTIP), v rozhovore pre TASR to tento týždeň povedal americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling. "Ide o zrejme najotvorenejšie obchodné rokovania v histórii," vyhlásil americký veľvyslanec.

"Rokovania však musia zachovať aj istú mieru dôvernosti, aby si obe strany mohli otestovať svoje pozície," reagoval na námietku, že významná časť rozhovorov sa odohráva za zatvorenými dverami.

V súvislosti s tým, aké výsledné štandardy možno očakávať od dohody TTIP, Sterling uviedol, že aj USA aj EÚ majú jedny z najvyšších svetových štandardov ochrany životného prostredia a zamestnancov i bezpečnosti vo všeobecnosti. "My to iba robíme inak," vysvetlil. "Žiadna zo strán by však neakceptovala zníženie týchto štandardov."

Niektorí kritici TTIP v Európe tvrdia, že pri dohode dochádza k zrážke dvoch filozofií – európskej a jej zmyslu pre prísne regulovaný trh v záujme ochrany spotrebiteľa na jednej strane, a americkej, ktorá údajne viac slúži veľkým korporáciám. Podľa Sterlinga však ide o "neopodstatnené stereotypy".

"USA majú vysoké štandardy podobne ako Európa. Takže tieto obavy nie sú namieste," zdôraznil. Naopak, harmonizácia štandardov, zníženie ciel a otvorenie trhov môže podľa amerického veľvyslanca výrazne prispieť k hospodárskemu rastu na oboch stranách Atlantiku. V prípade Slovenska môže TTIP priniesť nové príležitosti predovšetkým pre malých a stredných podnikateľov.

"Po harmonizácii štandardov a znížení bariér budú mať väčšie príležitosti konkurovať na trhoch," tvrdí Sterling.

"Napríklad ja mám európske auto, ktoré by nevyhovelo americkým štandardom. Pritom však nepochybujem, že to auto je bezpečné – iba je inak regulované ako v USA. Ak sa zharmonizujú štandardy v priemysle, otvorí to nové možnosti pre efektívnejšiu výrobu aj v automobilovom priemysle," povedal Sterling v odpovedi na otázku o možnom vplyve dohody TTIP na slovenský automobilový priemysel.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.