Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2016

Taliansko na zasadnutí ministrov obrany EÚ v Bratislave navrhne obrannú úniu

Taliansky návrh predpokladá vytvorenie jadra budúcej spoločnej armády EÚ. Silnými podporovateľmi sú popri Francúzsku a Nemecku aj štáty Vyšehradskej skupiny - Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko.

Talianska vláda vyvíja nátlak na európskych partnerov, aby pristúpili k vytvoreniu tzv. obrannej únie. Návrh stratégie rozvoja spoločnej štruktúry EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany chce predložiť na neformálnom zasadnutí ministrov obrany, ktoré sa uskutoční v pondelok a utorok v Bratislave, informovala dnes agentúra APA s odvolaním sa na článok v denníku Corriere della Sera.

Podľa zverejnených údajov taliansky návrh predpokladá užšiu previazanosť medzi armádami "obmedzeného počtu" štátov EÚ, ktoré by mali dať svoje sily "k dispozícii Bruselu". Vzniklo by tak jadro budúcej spoločnej armády EÚ.

Roky trvajúce diskusie o európskej armáde sa podľa APA znova zintenzívnili po júnovom referende o vystúpení Británie z EÚ. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová nedávno predložila vlastný koncept "spoločnej obrannej štruktúry", v ktorom ráta so zriadením ústredného veliteľstva v Bruseli či nasadením bojových skupín EÚ v rámci misií dvadsaťosmičky.

Taliansko navrhuje okrem iného vytvorenie európskeho systému prípravy vojakov a ďalšie posilnenie spolupráce v oblasti vojenského výcviku. Vo svojom pláne predpokladá taktiež výraznejšie podporovanie európskeho zbrojárskeho priemyslu a daňové zvýhodňovanie vojenských projektov.

Silnými podporovateľmi vzniku obrannej únie sú popri Francúzsku a Nemecku aj štáty Vyšehradskej skupiny - Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko. Zdržanlivejšie sa k tejto myšlienke stavajú napríklad pobaltské štáty, ktoré sa obávajú zdvojenia štruktúr, existujúcich už teraz v rámci NATO, pripomenula APA.

Na nadchádzajúcom neformálnom zasadnutí ministrov obrany EÚ v Bratislave, ktoré povedie Mogheriniová, sa zúčastní aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Obranná únia by mala byť opätovne témou rokovaní aj na decembrovom summite EÚ v Bruseli.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.