Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2016

V Španielsku sa konajú dôležité regionálne voľby v Baskicku a Galícii

Španielskym politickým stranám sa nedarí zostaviť vládu už deväť mesiacov, pričom hrozí vypísanie ďalších predčasných parlamentných volieb.

Približne štyri milióny španielskych voličov rozhodujú dnes o novom zložení orgánov autonómnych spoločenstiev Baskicko a Galícia, kde sú regionálne voľby tentoraz obzvlášť sledované, keďže ich výsledky môžu ovplyvniť vývoj politickej krízy v krajine po dvoch nerozhodných voľbách do parlamentu v Madride.

Úradujúci španielsky premiér Mariano Rajoy dúfa, že v domovskej Galícii presvedčivo zvíťazí jeho konzervatívna Ľudová strana (PP), ktorej kandidátku tu vedie šéf regionálnej samosprávy Alberto Núňez Feijóo, informovala agentúra DPA. V Baskicku sa uchádza o nový mandát tamojší regionálny vodca Iňigo Urkullu z Baskickej národnej strany (PNV).

Dôležitými pre Madrid budú podľa DPA predovšetkým zisky socialistov (PSOE), keďže prípadný neúspech môže znamenať obmedzenie vnútrostraníckeho vplyvu ich lídra Pedra Sáncheza, ktorý doteraz bránil vytvoreniu novej španielskej vlády na čele s Rajoyom. Iní socialisti, ktorých pozícia by sa mohla posilniť, sú totiž ochotní pokračujúce vládnutie PP tolerovať.

Španielskym politickým stranám sa nedarí zostaviť vládu už deväť mesiacov, pričom hrozí vypísanie ďalších predčasných parlamentných volieb. Z oboch predošlých volieb, ktoré sa uskutočnili v decembri 2015 a júni 2016, nevzišiel jasný víťaz a rokovania o vytvorení vládnej koalície boli doteraz bezúspešné.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.