Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. september 2016

Bosnianski Srbi rozhodujú v referende o spornom štátnom sviatku

Predmetom referenda je zachovanie sviatku "štátnosti", oslavovaného Srbmi 9. januára, teda na výročie vyhlásenia Republiky srbskej v roku 1992. Mnohým pripomína vyhostenie Nesrbov z územia tejto autonómnej oblasti počas občianskej vojny.

Obyvatelia bosnianskej Republiky srbskej majú dnes možnosť hlasovať v referende o zachovaní sporného štátneho sviatku, voči ktorému nametajú príslušníci nesrbských etník v Bosne a Hercegovine. Srbská menšina tak vzdoruje ústavnému súdu v Sarajeve, ktorý zakázal oslavy tradičného "dňa štátnosti", ako i samotné referendum, informovala agentúra DPA.

Na hlasovaní usporiadanom v rozpore s ústavou sa môže zúčastniť 1,2 milióna voličov, pričom sa očakáva takmer jednohlasné odmietnutie verdiktu ústavného súdu. Výsledok by mohol byť novým zdrojom napätia medzi bosnianskymi etnikami, ktorých spolužitie je poznačené vojnou z 90. rokov minulého storočia.

Predmetom referenda je zachovanie sviatku "štátnosti", oslavovaného Srbmi 9. januára, teda na výročie vyhlásenia Republiky srbskej v roku 1992. Podľa ústavného súdu je tento dátum diskriminačný voči bosnianskym Moslimom a katolíckym Chorvátom, keďže pripadá na srbský pravoslávny sviatok slava. Mnohým tiež pripomína vyhostenie Nesrbov z územia tejto autonómnej oblasti počas občianskej vojny.

Dnešné referendum zároveň vyvoláva obavy, že by mohlo byť skúškou pred omnoho závažnejším hlasovaním o odtrhnutí sa Republiky srbskej od Bosny a Hercegoviny, ktoré je naplánované na rok 2018.

Západné štáty vyzvali bosniansko-srbskú administratívu, aby referendum zrušila, keďže inak podľa nich dôjde k porušeniu právneho poriadku a mierovej dohody. Pohrozili tiež bližšie nešpecifikovanými sankciami. Rusko naproti tomu hlasovanie o štátnom sviatku podporilo.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.