NÁZOR: Referendové dilemy

Už v tomto týždni sa Slovensko pokúsi o realizáciu druhého úspešného referenda vo svojej histórii. Naším respondentom sme položili jednoduchú otázku: Zúčastnite sa ho?

Anton Srholec, katolícky kňaz a riaditeľ resocializačného centra: K referendu sa vyjadrím. Som za to, aby sme využili tento mechanizmus na znak toho, že politicky myslíme a máme záujem.

Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Referenda sa zúčastním a na všetky otázky odpoviem áno. Mnohí politici by boli radi, keby sa ľudia nezúčastňovali referend a mohli si robiť v tejto krajine čo chcú bez akejkoľvek kontroly. Oveľa viac ako referendum nás stoja neschopní (alebo všetkého schopní) politici, akých sme tu mali v minulých obdobiach. Zúčastním sa ho aj na protest proti všetkým, ktorí spochybňujú referendum a zmysel našej účasti v ňom. Referendum vnímam aj ako formu odporu voči politike, ktorú na Slovensku reprezentovali Mečiar, Slota a Fico.

Michal Hudec, vydavateľ portálu energia.sk: Referenda sa nezúčastním. Ako nástroj priamej demokracie mi je síce sympatické, ale v tomto prípade mi nesedí jeho načasovanie: Ak predpokladáme, že „želaným výsledkom“ sú postoje blízke jeho iniciátorom, všetko sú to tézy, ktoré má súčasná vládna koalícia pri troche politického umu šancu presadiť v parlamente. V júnových parlamentných voľbách sme všetci, čo sme volili, de facto odpovedali aj na referendové otázky. Je mi len ľúto peňazí na jeho organizáciu. Pri súčasnom rozložení politických síl sa dali využiť i rozumnejšie. Signatári petície by to určite pochopili.

K téme:
ANKETA: Vyberiete sa v sobotu k referendovým urnám?
KOMENTÁR: Prečo voľbám cez internet povedať nie
Zdieľať

Ivan Rončák, politológ: Keďže v ten deň budem na služobnej ceste do Slovinska, posnažím sa cestou nájsť nejakú miestnosť, kde by som s voličským preukazom odovzdal svoj hlas. Účasť na referende odporúčam aj ostatným. Tým zaujmeme postoj a odovzdáme odkaz: 1. Ficovi, na ktorého gatiach visí zrušenie imunity. Skrývať alkohol v krvi za poslanecký preukaz je zbabelé, nie štátnické. 2. Premiérke a ministrom, že sanácia rozpočtu je fajn, ale iste sa to dá aj inak ako na úkor reformy financovania verejnoprávnych médií. Opravu hlúpostí z tlačového zákona (otázka č.6) berte ako prioritu. 3. Starému ujovi: Yes, we can!

Lukáš Obšitník, zástupca šéfredaktora Postoy.sk: Referenda sa nezúčastním. Hlavne preto, lebo strana SaS ho iniciovala iba ako marketingový ťah bez záujmu o vec, čo dokazuje jej pasívny postoj k nemu. Ak by som šiel, vo väčšine otázok (okrem zrušenia priestupkovej imunity poslancov a ich práva na odpoveď v médiách) by som odpovedal záporne.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo