Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2016

Šéfom britských labouristov bude naďalej Jeremy Corbyn

Jeremy Corbyn pred hlasovaním vyhlásil, že v prípade potvrdenia vo funkcii sa pokúsi rozdelenú stranu zjednotiť.

Dlhoročný socialistický politik Jeremy Corbyn zostane vo funkcii predsedu britskej Labouristickej strany. Vyplýva to z dnes oznámených výsledkov predsedníckych volieb, do ktorých sa mohli členovia a podporovatelia tejto hlavnej opozičnej strany v Británii zapojiť v uplynulých týždňoch.

Podľa zverejnených údajov Corbyn (67) zvíťazil nad jediným protikandidátom Owenom Smithom (46) so ziskom takmer 62 percent z celkovo viac ako 500.000 odovzdaných hlasov, informovala agentúra AP. Potvrdila sa tak pozícia doterajšieho predsedu, ktorý bol zvolený do funkcie vlani.

Corbyn má silnú podporu radových členov strany, väčšina labouristických poslancov si však myslí, že nebude schopný vyhrať najbližšie parlamentné voľby. Pomerom hlasov 172 ku 40 mu vyjadrili nedôveru, ale Corbyn odmietol odstúpiť, čo vyústilo do nových predsedníckych volieb.

Corbyn prišiel o značnú časť straníckej podpory po júnovom referende o vystúpení Británie z EÚ, keďže podľa mnohých kolegov podal v labouristickej kampani proti tzv. brexitu iba nevýrazný výkon. Samotný predseda vyhlásil, že v prípade potvrdenia vo funkcii sa pokúsi rozdelenú stranu zjednotiť.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.