Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2016

EÚ po brexite pravdepodobne postupne ukončí poskytovanie zliav

Takzvaný britský rabat, alebo britská zľava na príspevok Spojeného kráľovstva do rozpočtu EÚ, ktorý únia vracia vláde v Londýne, dohodla bývalá premiérka Margaret Thatcherová ešte v roku 1984.

Európska únia (EÚ) po odchode Británie pravdepodobne postupne ukončí súčasný model zliav, ktoré v minulosti vybojovala vláda v Londýne. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na dánske ministerstvo financií.

Takzvaný britský rabat, alebo britská zľava na príspevok Spojeného kráľovstva do rozpočtu EÚ, ktorý únia vracia vláde v Londýne, dohodla bývalá premiérka Margaret Thatcherová ešte v roku 1984. Hlavným dôvodom pre zľavu bolo to, že veľký podiel z rozpočtu EÚ (v tom čase to bolo 80 %) išlo na Spoločnú poľnohospodársku politiku a z tej mala Británia oveľa menej úžitku ako iné štáty, pre relatívne malý podiel poľnohospodárstva na jej hrubom domácom produkte (HDP). Thatcherová na summite v roku 1984 argumentovala, že "Británia jednoducho žiada vrátenie vlastných peňazí".

Dánske ministerstvo preto očakáva, že po odchode Británie sa v únii začne diskutovať o rabatoch a bude tlak na postupné zrušenie tohto systému zliav. Súčasný model bol totiž z veľkej miery vytvorený špeciálne na mieru Británie, podľa jej požiadaviek.

Dánsko získalo v roku 2013 rabat vo výške 130 miliónov eur. Podmienilo ním svoju podporu rozpočtu EÚ. Vrátenie časti peňazí si zabezpečili aj Švédsko a Holandsko a zo systému profituje aj Nemecko.

Dánsko plánuje trvať na tom, aby sa príspevky členských štátov do rozpočtu EÚ po odchode Británie nezvýšili a neprekročili úroveň schválenú pre roky 2014 - 2020.

Na ilustráciu priemerná výška britského rabatu v rokoch 2009 - 2015 dosiahla 3,9 miliardy libier (4,54 miliardy eur) a pomohla zredukovať priemerný príspevok Londýna do rozpočtu EÚ na 8,5 miliardy GBP.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.