Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2016

Po Bratislave bude ďalší neformálny summit 3. februára vo Vallette

Najbližší neformálny summit lídrov 27 členských štátov Európskej únie - bez premiérky Spojeného kráľovstva - sa uskutoční 3. februára v hlavnom meste Malty, Vallette.

Pre novinárov akreditovaných v Bruseli to dnes potvrdil nemenovaný diplomat EÚ.

Malta preberie po Slovensku polročné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ, ktoré bude zastávať od 1. januára do konca júna 2017. Maltský premiér Joseph Muscat už pri príležitosti prvého neformálneho stretnutia 27 lídrov v Bratislave (16.9.) naznačil, že ďalší podobný summit venovaný zásadným otázkam budúcnosti Európskej únie po brexite, čiže pokračovanie akéhosi procesu sebareflexie, sa bude konať na Malte začiatkom budúceho roka, ale dátum doteraz nebol spresnený.

Vo Vallette by malo ísť o rovnakú schôdzku vo formáte 27 členských krajín, aká sa konala v Bratislave, a lídri EÚ v tom istom zložení by mali dokončiť proces vrcholných stretnutí mimo Bruselu koncom marca v Ríme, keď si EÚ pripomenie 60. rokov od podpísania Rímskych zmlúv (1957), ktoré vytvorili základ pre zjednocovanie Európy a dnešnú podobu únie.

Novým momentom oproti diskusiám v Bratislave, ktoré vyústili do Bratislavského vyhlásenia a prijatia Bratislavského plánu, akejsi cestovnej mapy toho, čo by mala únia v najbližšom období robiť, by mohla byť aktivácia článku 50 Lisabonskej zmluvy zo strany britskej vlády. Britská premiérka Theresa Mayová viackrát naznačila, že článok, ktorý spúšťa formálny proces vystúpenia z EÚ, neaktivuje do konca tohto roka, ale až začiatkom roku 2017.

Šéf britskej diplomacie a jeden z hlavných bojovníkov za odchod Británie z EÚ Boris Johnson vo štvrtok oznámil, že Londýn chce článok 50 spustiť už začiatkom budúceho roka.

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.