Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2016

Gülen: Za júlovým zmareným pučom bol v skutočnosti Erdogan

Za neúspešným pokusom o prevrat v Turecku z 15. júla bol v skutočnosti turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Vyhlásil to islamský duchovný Fethullah Gülen, ktorého Ankara obviňuje zo zosnovania puču.

Toto tvrdenie zaznelo počas rozhovoru, ktorý kazateľ poskytol vo štvrtok vo svojom sídle v americkom štáte Pensylvánia agentúre DPA, novinám Die Zeit a denníku El País. S novinármi hovoril prostredníctvom tlmočníka.
      

Podľa Gülena sa v posledných dňoch objavilo množstvo dôkazov, ktoré jasne potvrdzujú, že Erdogan plánoval údajný prevrat už asi rok a čakal len na vhodnú príležitosť, kedy ho uskutočniť.
      

Dostupné informácie podľa Gülena dokazujú, že prezident ihneď po začatí prevratu v noci z 15. na 16. júla presne vedel, čo sa deje a prejavoval neskrývanú radosť z toho, že všetko ide podľa plánu. O všetkom boli informovaní aj šéf generálneho štábu tureckej armády a riaditeľ tajnej služby.
      

Zmarený puč chcel Erdogan využiť ako zámienku na upevnenie svojej moci a perzekúciu svojich odporcov, čo aj napokon naozaj urobil, tvrdí Gülen. Erdogan podľa neho zmení svoje správanie len v prípade, ak bude čeliť hrozbe medzinárodných sankcií.
      

Sedemdesiatosemročný duchovný, ktorý vo svojich prácach propaguje umiernený islam a princípy nenásilia a demokracie, žije už 17 rokov v exile v USA.
      

Ankara tvrdí, že Gülen dával inštrukcie strojcom pokusu o vojenský prevrat a v súčasnosti je v Turecku verejným nepriateľom číslo jeden. Turecké ministerstvo spravodlivosti nedávno požiadalo Spojené štáty o jeho zatknutie, ktoré by malo predchádzať jeho vydaniu na stíhanie do vlasti.
      

Samotný Gülen sa od pučistov dištancoval a ostro ich odsúdil. Požaduje pritom vytvorenie medzinárodnej komisie expertov, ktorá by preskúmala okolnosti pokusu o prevrat. Turecká vláda však podľa Gülena jeho návrh ignorovala.

Inzercia

Odporúčame

Poľsko: Parlament v prvom čítaní schválil prísny zákon o interrupciách

Poľsko: Parlament v prvom čítaní schválil prísny zákon o interrupciách

Poslanci dolnej komory poľského parlamentu (Sejm) schválili dnes v prvom čítaní kontroverzný návrh zákona o zákaze interrupcií. Projekt občianskej iniciatívy "Stop Aborcji" (Stop interrupciám) bol tak posunutý príslušnému výboru, čo podporilo 267 zákonodarcov, 154 bolo proti a 11 sa zdržalo hlasovania, informovala agentúra PAP.

Tomáš: Som zdesený, ako opozícia zneužíva kauzu Čistý deň

Tomáš: Som zdesený, ako opozícia zneužíva kauzu Čistý deň

Mediálny poradca premiéra Roberta Fica a poslanec Národnej rady Erik Tomáš je zdesený, že opozícia zneužíva takú citlivú tému, akou je kauza zneužívania maloletých v galantskom resocializačnom zariadení Čistý deň. Opozičná strana SaS ho totiž vyzvala, aby sa vzdal svojich funkcií po tom, čo mediálne radil riaditeľovi zariadenia Petrovi Tománkovi.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.