Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2016

Premiér: Schôdza je zbytočná, opozícia si buduje permanentnú imunitu

Mimoriadna schôdza Národnej rady SR venovaná opozičnému pokusu o odvolanie predsedu vlády SR Roberta Fica je zbytočná, bezdôvodná, pričom ju organizujú nedôveryhodní ľudia s cieľom budovať si permanentnú politickú imunitu. Vyhlásil to dnes premiér Fico v reakcii na aktivitu opozičných poslancov, ktorí ho chcú odvolať za nečinnosť v kauze Bašternák.

Fico vidí dva dôvody, prečo opozícia takéto schôdze organizuje. "Buduje si permanentnú imunitu. Viacerí predstavitelia opozície čelia vážnym podozreniam zo spáchania trestnej činnosti. Tento cirkus robia preto, aby si vybudovali permanentnú politickú imunitu, a domnievajú sa, že keď sa tieto podozrenia potvrdia, budú môcť kričať, že vidíte, to je preto, že sme upozorňovali, že toto sú tí zločinci," povedal premiér.
      

Ako druhý a hlavný dôvod vidí sklamanie opozície po voľbách. "Strieľali šampanské, rozdávali sa funkcie. Potom prišlo vytriezvenie, lebo strany, ktoré majú zdravý rozum, pochopili, v čom je význam stability, a postavili silnú koalíciu. Sklamanie je o to hlbšie, že si uvedomujú, že neexistuje nejaká alternatívna ponuka voči koalícii. Preto prichádzajú s filozofiou politickej nenávisti. Vedia, že nie je možné alternovať hospodárske a sociálne výsledky vlády, tak sa nás snažia vtiahnuť do politiky nenávisti. Chcú vyvolať dojem, že sme rozhádaní, aby verejnosť bola ešte nahnevanejšia a povedala si, že oni sú všetci rovnakí," povedal predseda vlády.
      

Fico je podľa svojich slov hrdý, že tu máme koalíciu zloženú z troch strán, ktoré rešpektujú demokratické pravidlá hry. "Som hrdý, že sme postavili koalíciu na stranách, ktoré tvrdo pracujú na svojich štruktúrach. Je to obrovský rozdiel v porovnaní s tým, čo je na druhej strane. Novotvary založené na internete, strany so štyrmi členmi, pri ktorých nevieme nič o ich financovaní. Urobím všetko pre to, aby sme v týchto demokratických tradíciách pokračovali ďalej," uistil.
      

Koalíciu vyzval, aby sa do špiny, ktorú organizuje opozícia, nenechala naviesť. "My nie sme rovnakí a ja neprijmem takto hodenú rukavicu. Chce mi niekto povedať, že za šesť mesiacov koalície nedosahujeme dobré výsledky? Prečo nekričíte o nezamestnanosti? Nemôžete, lebo ide prudko dole. Nehovoríte o zamestnanosti, lebo je historicky najvyššia. Neotvárate otázku hospodárskeho rastu, lebo sme v tomto premiantom v eurozóne. Neotvárate otázku investícií, nemôžete, lebo len pred chvíľou sa začala výstavba Jaguar Land Rover. Takýchto ukazovateľov je tu veľmi veľa," menoval šéf exekutívy.
      

Spomenul aj prijatie protischránkového zákona, boj s korupciou či snahu o lepšiu justíciu. "Slovensku sa darí, ale o tomto opozícia nechce hovoriť, lebo nemá čo ponúknuť. Opozícia zbytočne vyrušuje vládu pri práci," povedal.
      

Fico v závere zdôraznil, že žiaden právny predpis nemôže prinútiť ani premiéra, ani člena vlády, ani poslancov, aby sa nechali zatiahnuť do tejto špiny. "Je to cielený pokus prekryť dobré výsledky vlády. Nemá to význam," odkázal a požiadal členov vlády, aby z rokovacej sály NR SR odišli a privítal by, keby to urobili aj koaliční poslanci. Členovia vlády po tejto výzve odišli, rovnako postupovala aj väčšina koaličných poslancov.
      

Predsedajúci schôdze Andrej Hrnčiar (Most-Híd) faktické poznámky na Ficovo vystúpenie neumožnil. Upozornil totiž, že Fico vystupoval ešte pred otvorením rozpravy, preto na neho nie je možné reagovať. Do rozpravy sa písomne prihlásilo 12 poslancov, následne bude ešte možnosť prihlásiť sa ústne.

Inzercia

Odporúčame

SaS: Erik Tomáš stratil morálny kredit po tom, čo radil Čistému dňu

SaS: Erik Tomáš stratil morálny kredit po tom, čo radil Čistému dňu

Mediálny poradca premiéra a poslanec Národnej rady SR Erik Tomáš stratil morálny kredit na to, aby mohol vykonávať tieto funkcie. Myslia si to opoziční poslanci zo strany SaS po tom, čo podľa medializovaných informácií Tomáš radil riaditeľovi galantského resocializačného zariadenia Čistý deň Petrovi Tománkovi ako zvládnuť kauzu zneužívania maloletých.

ĽSNS neuspela, Ústava SR sa novelizovať nebude

ĽSNS neuspela, Ústava SR sa novelizovať nebude

Dostať ochranu dreva do Ústavy SR a znížiť počet poslancov Národnej rady SR zo 150 na 100. To boli základné ciele dvoch noviel najvyššieho zákona štátu z dielne ĽSNS, ktoré včera v pléne parlamentu nezískali podporu.

-20%
Život s chuťou
11,90 9,52

Diár 2024 / / Život s chuťou

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Objavte bohatstvo saleziánskej spirituality, ktorý prináša hlboké zamyslenia nad Božím slovom, ale aj kratšie či dlhšie svedectvá o tom, čo náš život napĺňa a z bežných vecí robí nezabudnuteľné.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.