Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. september 2016

Poslanci NRSR vyčerpali legislatívne návrhy, čaká ich ešte odvolávanie premiéra

Poslanci dnes ráno začnú s odvolávaním premiéra, hneď potom by mali pokračovať v mimoriadnej schôdzi na odvolávanie Roberta Kaliňáka.

Poslanci Národnej rady SR včerajším dňom vyčerpali všetky legislatívne návrhy, ktoré boli na programe deviatej schôdze NR SR. Posledným bodom, ktorý otvoria v piatok (23.9.) ráno, je opozičný návrh na odvolanie predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD). Hneď potom by mali poslanci pokračovať v mimoriadnej schôdzi na odvolávanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD).

Fica a Kaliňáka chce opozícia odvolať pre daňovú kauzu Ladislava Bašternáka. Kaliňák je podľa opozície na Bašternáka prepojený a pomáhal nevyšetreniu jeho daňových podvodov. Fico má podľa opozície pykať za to, že Kaliňáka neodvolal, kryje ho a podporuje korupčné prostredie. Slovensku navyše, ako uvádza opozícia, robí hanbu tým, že býva v byte, ktorý mal Bašternák postaviť zrejme z daňových podvodov.

S odvolávaním Fica začala opozícia ešte pred letnou parlamentnou prestávkou, koalícia však neumožnila otvorenie tejto schôdze ani po viacnásobných pokusoch. Návrh preto skončil zaradený na riadnej septembrovej schôdzi.

Schôdza k odvolávaniu Kaliňáka sa začala 30. júna. Predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) ju prerušil po tom, čo líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič priniesol do pléna transparent s fotografiami Bašternáka a Kaliňáka a s heslom "Slušní ľudia platia dane, zlodeji si žijú za ne".

Fico na adresu ministra vnútra povedal, že opozícia vytvára takýmito aktivitami zlé meno SR počas predsedníctva v Rade Európskej únie. "Minister vnútra Robert Kaliňák počas svojho pôsobenia podporuje boj proti daňovým podvodom, vznikla Daňová kobra, ktorá tomuto štátu zachránila takmer 90 miliónov eur na nevyplatených vratkách DPH. Ministerstvo vnútra a ministerstvo financií sa pričinili v posledných rokoch o to, aby sa na Slovensku účinnejšie bojovalo s daňovými podvodmi, prijali sa nové opatrenia a nová legislatíva, čo viedlo k zvýšeniu výberu DPH o viac ako 2,5 miliardy eur," zdôraznil premiér.

Zároveň pripomenul, že pod Kaliňákovým vedením bol prijatý zákon o verejnom obstarávaní a bolo rozbehnuté elektronické trhovisko, kde počas rok a pol dlhej prevádzky bola úspora 85 miliónov eur. "Za toto obdobie nebola jediná podozrivá kauza v súvislosti s verejným obstarávaním a ministerstvo vnútra nakupuje o tretinu lacnejšie, ako sú trhové ceny. Skúsenosti a prax ukázali, že pod vedením Roberta Kaliňáka má rezort vnútra aj polícia najlepšie výsledky v histórii samostatného Slovenska, ktoré dnes patrí medzi najbezpečnejšie krajiny Európy," vyhlásil.

Informácie, ktoré prináša opozícia, podľa Fica už Kaliňák niekoľkokrát vysvetlil pred svojimi koaličnými partnermi, ale aj priamo médiám. "A tým podozrenia jasne argumentmi a dôkazmi vyvrátil," dodal premiér, podľa ktorého je Slovensko vnímané ako dôveryhodná krajina a opozícia môže tomuto obrazu šírením nenávisti a zla škodiť, koľko chce.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.