Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2016

Asad obvinil USA zo zlyhania prímeria v krajine

Sýrsky prezident Bašár Asad odmietol obvinenia zo strany USA, že lietadlá sýrskej alebo ruskej armády zaútočili na humanitárny konvoj pri meste Aleppo. Poprel tiež tvrdenie, že jeho vojaci zabraňujú prísunu potravín do povstalcami kontrolovaných východných predmestí Aleppa.

Asad v rozhovore pre agentúru AP v Damasku zároveň pripísal USA zodpovednosť za zlyhanie prímeria v Sýrii, do ktorého mnohí vkladali nádej, že zlepší situáciu v tejto vojnou sužovanej krajine. Podľa Asada boli smrtiace americké nálety na sýrskych vojakov z minulého týždňa zámerné a nešlo tak o nešťastnú náhodu, ako tvrdia americkí činitelia. Sýrsky vodca sa domnieva, že Spojeným štátom chýba "vôľa" spojiť svoje sily s Ruskom v boji prti extrémistom.
      

Asad, ktorý zdedil moc po svojom otcovi a je v úrade už 16. rok, počas interview zdôraznil, že jeho vládna pozícia sa posilnila vďaka postupu armády proti povstalcom, ako aj vzdušným operáciám spojeneckého Ruska, ktoré zasiahlo do bojov v Sýrii minulý rok. Prezident tvrdí, že za takmer šesť rokov trvajúce ničenie Sýrie sú zodpovední len jeho nepriatelia.
      

Hoci Asad pripustil určité chyby aj zo svojej strany, opakovane odmietol akékoľvek neprípustné činy svojich vojakov. Tvrdí, že sýrska vojna sa zrejme "povlečie" ďalej kvôli pokračujúcej podpore jeho oponentov zvonka.
      

"Ak máte mnoho vonkajších faktorov, ktoré nie sú pod vašou kontrolou, konflikt sa povlečie ďalej a nikto na svete nedokáže povedať, kedy sa to skončí," povedal Asad s tým, že Sýrčania, ktorí utiekli z krajiny, by sa mohli vrátiť v rozmedzí niekoľkých mesiacov, ak by Spojené štáty, Saudská Arábia, Turecko a Katar prestali podporovať povstalcov.
      

Sýrske hlavné mesto Damask, sídlo Asadovej moci, zostalo počas vojny relatívne nedotknuté a vyhla sa mu skaza, ktorá postihla mnohé iné oblasti obsadené vzbúrencami. Asadove sily v uplynulých mesiacoch prevzali kontrolu nad povstaleckými baštami na damaských predmestiach, čím sa posilnila bezpečnosť metropoly a znížila sa hrozba ostreľovania mínometnými granátmi.
      

Spomenutý útok na humanitárny konvoj pri Aleppe sa odohral v pondelok večer. Svedkovia opísali tento incident ako nepretržité dvojhodinové bombardovanie vrátane použitia tzv. barelových bômb - neriadených výbušných zariadení, ktoré sýrske vládne sily podľa AP zvyknú zhadzovať z vrtuľníkov.
      

Podľa vyjadrenia nemenovaných vysokopostavených amerických predstaviteľov tento útok s najväčšou pravdepodobnosťou vykonali ruské vzdušné sily. Asad tieto tvrdenia zavrhol s tým, že čokoľvek, čo americkí predstavitelia povedia, je "nedôveryhodné" a "lživé". Rusko, rovnako ako Sýria, poprelo svoju účasť na leteckom útoku na tento humanitárny konvoj.

Inzercia

Odporúčame

-15%
On postaví dom tebe
16,90 14,36

Román výnimočného slovenského autora / On postaví dom tebe

Z chudobného pastiera Dávida sa stane kráľ. V románovom prerozprávaní bohatého obsahu Prvej a Druhej knihy Samuelovej, Prvej knihy kroník a čiastočne Prvej knihy kráľov čitateľ prežije príbeh praotca Mesiáša, jeho rodiny, krajiny či dokonca sveta. Hlavný dej sa však odohráva v Dávidovom srdci.

Príbeh najväčšieho kráľa zjednoteného Izraela a Najvyššieho, ktorý k svojmu ľudu prehováral vtedy, ale prehovára aj k človeku dnešnej doby.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.