Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2016, 15:31

Medzi najlepšie univerzity sveta sa dostali aj dve slovenské

V rámci rebríčka Times Higher Education World University Rankings sa medzi najlepšie univerzity sveta dostali dve slovenské – Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave a Univerzita Komenského (UK) v Bratislave.

STU sa umiestnila na 801. mieste, UK na 601. až 800. mieste.

Rektor STU Robert Redhammer v tejto súvislosti uviedol, že STU je pripravená zapojiť sa do diskusie o pripravovanej reforme vysokého školstva a prispieť dlhoročnými skúsenosťami. "Verím, že výsledkom bude rozdelenie hodnotenia i financovania vysokých škôl podľa ich poslania.

Slovensko by malo mať niekoľko škôl, ktoré dokážu výraznejšie prispieť do svetového vedeckého poznania vlastným intenzívnym výskumom a uspieť v medzinárodnej konkurencii, reprezentovať Slovensko vo svetovom meradle. A to sa dá len veľmi ťažko pri súčasnom legislatívnom nastavení a spôsobe financovania," uviedol rektor. 

Podľa Redhammera financovanie musí výraznejšie odrážať aj uplatnenie absolventov, musí byť previazané s potrebami trhu práce a  kvalitou. "Slovensku akoby toto v riadení školstva chýbalo. Na STU sa o tieto hodnoty snažíme, aj keď to neraz nie je finančne výhodné. Presadzujeme napríklad, aby vedecké výstupy boli medzinárodne akceptované a najzásadnejšie odmeňujeme," doplnil rektor STU.

Ranking vedie Univerzita v Oxforde. Za ňou sa umiestnil Technologický inštitút v Kalifornii. Popri univerzitách z USA a Veľkej Británie sa do prvej dvadsiatky dostala len jedna univerzita z kontinentálnej Európy, a to švajčiarsky Technologický inštitút ETH Zürich. The World University Rankings hodnotí štyri oblasti – vzdelávanie, výskum, spoluprácu s praxou a spoluprácu so zahraničím. Slovenská technická univerzita v Bratislave bodovala opäť predovšetkým v hodnotení spolupráce s praxou.

The World University Rankings zverejnil hodnotenie 12. raz. Patrí do tzv. Veľkej trojky najstarších a najprestížnejších svetových rebríčkov spolu s QS World University Rankings a ARWU - Šanghajský rebríček.

TASR o tom informovala manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Bulharsko by sa mohlo stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý bude mať svojich národných svätcov ako motív na bežných eurominciach. Bulharský patrón svätý Ján Rilský sa v budúcnosti objaví na jednoeurovej minci a mních svätý Paisius Chilendarski na dvojeurovej minci, oznámila Bulharská národná banka. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.