Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. september 2016

Nižšie dane pre živnostníkov pomôžu aj umelcom, tvrdí Maďarič

Rozhodnutie vlády znížiť dane pre živnostníkov zjednoduší život umelcom, ktorí budú mať menej starostí i nákladov v rámci svojej činnosti.

Uviedol to minister kultúry SR Marek Maďarič (Smer-SD).

Minister upozornil, že umelci so živnosťou majú veľmi nízke priame náklady, ktoré by im pomohli znižovať základ dane. "Ak však boli paušálne výdavky nízke, nevyužívali ich a predsa len sa prikláňali k odpisovaniu priamych nákladov. To však zvyšovalo aj finančnú náročnosť ich podnikania," vysvetlil Maďarič. 

"Nové pravidlá pre paušálne výdavky ich určite pritiahnu, pomôžu im ušetriť peniaze a budú sa tak môcť vo väčšej miere venovať svojej umeleckej činnosti," povedal na margo nového vládneho zákona minister kultúry. Pripomenul, že jeho rezort sa práve prostredníctvom požiadavky zvýšenia paušálnych výdavkov dlhodobo snažil zvýšiť čisté príjmy umelcov.

Na základe novely zákona o dani z príjmov si živnostníci budú môcť bez preukazovania reálnych nákladov odrátať paušálne výdavky až do výšky 60 percent, a to maximálne do sumy 20.000 eur ročne. V súčasnosti je maximálna výška paušálnych výdavkov 40 percent, s ročným stropom 5040 eur. Nové pravidlá schválil v stredu (21.9.) vládny kabinet.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.