Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
07. september 2010

GLÓBUS: Nečasov nekorektný poradca

Výber poradcov premiéra v našich končinách nezvykne byť otázkou diskusie. Po tohtoročných voľbách sa u nás i v Česku situácia zmenila. Kým Ján Krstiteľ Balázs upútal zhodením kolárika, Roman Joch budí pozornosť svojimi konzervatívnymi názormi. Odchod teraz už Mariána Balázsa z františkánskej rehole ...

Výber poradcov premiéra v našich končinách nezvykne byť otázkou diskusie. Po tohtoročných voľbách sa u nás i v Česku situácia zmenila. Kým Ján Krstiteľ Balázs upútal zhodením kolárika, Roman Joch budí pozornosť svojimi konzervatívnymi názormi.

Odchod teraz už Mariána Balázsa z františkánskej rehole a špekulácie o jeho vzťahu s premiérkou prekryli hlbšiu diskusiu o kompetenciách a názoroch šéfa poradného zboru. Situácia v susednom Česku je výrazne odlišná. Pri výbere poradcov nového premiéra Petra Nečasa sa diskusia, miestami až hystéria, vznietila a zastavila na mene Roman Joch.

Šéfa Občanského institutu, ktorý má Nečasovi radiť v oblasti ľudských práv a zahraničnej politiky, české médiá či ľudskoprávni aktivisti nerozoberali kvôli jeho životným rozhodnutiam. Pravdou je, že im na to nedal podobnú zámienku ako Marián Balázs. Vzplanutie Jochových kritikov, ktorí poväčšine pochádzajú z ľavicovo zmýšľajúcich kruhov, vyvolali práve jeho názory a vystupovanie vo verejnom živote, ktoré boli pre mnohých nepríjemným prekvapením a len ťažko si mohli predstaviť, že v otázke ľudských práv by sa mal český premiér radiť práve s týmto človekom.

Názorovo nevšedný

O názoroch Romana Jocha informovali i slovenské médiá. Pavol Szalai z denníka SME opísal Jochov svet v dvoch odstavcoch. Z nich sa čitateľ mohol dozvedieť, že podľa Jocha homosexuálov treba liečiť, pretože sú devianti, demokraciu možno vo svete šíriť hoci aj násilím a do anarchistov, ktorí rozbíjajú výklady, možno strieľať.

Pri Jochovi sú však podobné zhrnutia problémom, keďže jeho názory treba vždy zasadiť do širšieho kontextu. Bez neho môžu niektoré z jeho postojov byť silnou šálkou kávy aj pre konzervatívcov. Joch je človek, ktorý sa v Česku, kde sú uzákonené registrované partnerstvá, nebojí otvorene povedať, že homosexualita nie je normálna. V niektorých prípadoch súhlasí s trestom smrti, myslí si, že západná civilizácia je nadradená ostatným a potraty považuje za „najväčšie mravné zlo súčasnej západnej spoločnosti".

„Nie som len kresťan, som navyše pápeženec. Mám rovnakú vieru ako mali svätý Václav, sv. Vojtěch, sv. Anežka či sv. Karol XIV. Je to snáď v Česku problém?“ Zdieľať

Podľa Martina Hanusa, zástupcu šéfredaktora časopisu .týždeň, Joch nepodľahol duchovnej postmoderne. „Je to človek, ktorý nazýva veci pravými menami - napríklad potrat pokladá za neodpustiteľné zlo a verí, že budúce generácie budú nad nami rovnako krútiť hlavami, ako my dnes krútime hlavami nad našimi minulými generáciami napríklad v súvislosti s otrokárstvom,“ uviedol Hanus pre Postoy.sk.

Samotný Joch kritiku a obvinenia z radikalizmu, fundamentalizmu a xenofóbie pripisuje „nešťastnému trendu“ posledných 20-30 rokov, ktorému prepadla západná radikálna ľavica. „S oponentmi nediskutuje, ale ich rovno označí nálepkami,“ konštatoval Joch pre náš portál.

Fašista či pápeženec?

Kritikov si Joch vyrába tým, že sa nebojí ísť hlavou proti múru, nedáva sa zomlieť mainstreamom a jeho názory v politicky korektnej atmosfére značne vyčnievajú. Zdá sa, že na niečo podobné v našich končinách nie sme zvyknutí.

Inzercia

Podľa českej politologičky Vladimíry Dvořákovej je Joch fanatik a súčasťou jeho myšlienkovej výbavy je „radikálny antikomunizmus, ktorý vyrastá z extrémne konzervatívneho myslenia a fundamentálneho katolicizmu“.

„Nie som len kresťan, som navyše pápeženec. Mám rovnakú vieru ako mali svätý Václav, sv. Vojtěch, sv. Anežka či sv. Karol XIV. Je to snáď v Česku problém?“ bráni sa nový premiérov poradca v autointerview.

Ďalší Jochovi kritici ho označujú dokonca za fašistu. Podľa Mladej fronty fašistom nutne nemusí byť, „ale rozhodne je radikálny“. Aj preto mienkotvorný denník nechápe Nečasov výber, keďže českého premiéra, na rozdiel od Jocha, možno považovať za „pokojného a rozumného konzervatívneho politika“.

2:1

Podľa komentára denníka MF Dnes Nečasova voľba Jocha za svojho poradcu môže ODS poškodiť v boji o voliča v blížiacich sa komunálnych voľbách. „Pred voľbami zrejme Petr Nečas uštedril svojej pražskej organizácii menšiu konzervatívnu podpásovku,“ napísal Daniel Prokop. Joch s ním však nesúhlasí. „Ak aj nejakého voliča ‚odradím‘, dvoch ďalších premiérovi Nečasovi zasa ‚priradím‘, resp. prirodzených voličov pravice v ČR ‚povzbudím‘ a dodám im elán a energiu,“ povedal Joch pre Postoy.sk. Podľa neho však ťažko hovoriť o odrádzaní voličov, pretože ľudia, ktorí s ním nesúhlasia, Petra Nečasa nevolia. Podľa Jocha ľudia, ktorí sa zoznámili s jeho názormi, s ním súhlasia minimálne v pomere 2:1.

Lukáš Melicher, Mária Škvarlová

Foto: www.obcinst.cz

Roman Joch sa narodil v Banskej Bystrici, vyštudoval medicínu v Prahe. Od začiatku 90. rokov spolupracuje s Občanským institutom. Prednáša na viacerých vysokých školách. Špecializuje sa najmä na zahraničnú politiku Spojených štátov. Na túto tému napísal aj niekoľko kníh.
S premiérom Nečasom sa pozná od roku 1994. Stretávali sa pri rôznych príležitostiach, ODS Jocha pozývala ako prednášajúceho a diskutéra na svoje ideové konferencie „Vize 2020“.

Odporúčame

Arcibiskup Zvolenský: Bez návratu k Bohu sa tragédie budú opakovať

Arcibiskup Zvolenský: Bez návratu k Bohu sa tragédie budú opakovať

BRATISLAVA – Keď sme doteraz počuli o nešťastí a brutalite veľkého rozsahu, spravidla to bola správa zo zahraničia, od pondelka to žiaľ už neplatí. Týmito slovami začal homíliu počas zádušnej omše za obete pondelkovej masakry v Devínskej Novej Vsi bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. „Už nie...

TÉMA: Príbeh s názvom SLH

TÉMA: Príbeh s názvom SLH

Študentom začína nový semester. Prvý, piaty, možno predposledný. Existuje však jedna „škola“, kde otvárajú túto jeseň už sedemnásty. Nie preto, žeby vzdelávanie doteraz flákali. Skôr naopak. Každý semester je naplnený dvanástimi novými ľuďmi. Hlavnou úlohou je neostať na povrchu. Nielen o tom je Spo...

KÁZEŇ PÁTRA GABRIELA: Nahý proti Zlému

KÁZEŇ PÁTRA GABRIELA: Nahý proti Zlému

V starovekom Grécku zápasníci vstupovali do zápasu nahí a navyše s telom natretým olejom. Z dôvodu, že sa súper súperovi mohol poľahky vyšmyknúť, zápasníci si pomáhali tým, že počas zápasu hádzali na protivníka piesok z plochy, na ktorej zápasili, aby im ten poskytol akú-takú oporu pre vhodný chmat....