Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2016

Vláda schválila úpravu registračnej dane za vozidlá

Evidenciu vozidiel čakajú zmeny. Po novom sa poplatok bude platiť nielen podľa výkonu motora, ale úlohu bude zohrávať aj vek vozidla.

Väčšina majiteľov nových áut bude pri ich zápise platiť menej alebo rovnako ako doteraz. Vyplýva to z novely zákona o správnych poplatkoch z dielne Ministerstva financií (MF) SR, ktorú dnes schválila vláda s pripomienkou.

Spôsob platenia registračnej dane sa upravuje. Ako uviedol rezort financií, cieľom návrhu zákona je zavedenie spravodlivejších kritérií pre výpočet poplatku.

Pre najnižšiu výkonnostnú kategóriu do 80 kW bez ohľadu na to, či ide o nové, jazdené, alebo dovezené vozidlo, zostáva poplatok rovnaký ako v súčasnosti, a to 33 eur. Rovnakú sumu budú platiť majitelia starších vozidiel s nízkou zostatkovou hodnotou vyjadrenou vzorcom, ktorý bude uvedený v zákone. Celkovo teda žiadna zmena podľa rezortu financií oproti súčasnosti nenastane pri 68 % registrovaných vozidiel. Zvýšenie, respektíve zníženie pocíti rovnaký počet majiteľov áut pri zápise, v oboch prípadoch je to 16 % z celkového ročného počtu registrácií.

Nové autá budú platiť vo väčšine výkonnostných kategórií nižší poplatok ako v súčasnosti, týka sa to vozidiel s výkonom do 176 kW. Naopak, oproti súčasnosti si podľa rezortu financií priplatia majitelia drahých a vysokovýkonných áut. Pri dovoze vozidiel zo zahraničia dochádza k zmenám, a to najmä pre zohľadnenie veku vozidla, vďaka ktorému sa po prepočte vo väčšine prípadov poplatok zníži.

Pri predaji v poradí druhému a ďalšiemu majiteľovi sa poplatok spravidla zvýši. Toto sa nebude týkať kategórie vozidiel do 80 kW a starších áut s nízkou zostatkovou hodnotou vyjadrenou vzorcom v zákone.

Ministerstvo financií pri tvorbe zákona prihliadalo aj na ekologický aspekt. Pre vozidlá s alternatívnym pohonom, teda autá na hybridný pohon, CNG, LNG a vodík, sa poplatok vypočítaný podľa vzorca zníži o polovicu. Elektromobily platia v súčasnosti sumu poplatku 33 eur, teda najnižšiu sadzbu.

Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť od 1. februára budúceho roka.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.